Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-22A bombardują Afganistan

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 listopada 2017

W nocy z 19 na 20 listopada wojska lotnicze Afganistanu i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły operację Jagged Knife, wymierzoną przeciwko talibom. W jej trakcie przeprowadzono bombardowania 7 laboratoriów, w których produkowane jest opium i jednego centrum dowodzenia na terenie prowincji Helmand. 3 obiekty leżały w dystrykcie Kajaki, 4 – w Musa Qala, a jeden – w Sangin.

F-22A z 95th EFS pobiera paliwo z tankowca podczas operacji bombardowania laboratoriów narkotykowych talibów / Zdjęcie: US Air Force

W akcji nad Afganistanem zadebiutowały wielozadaniowe samoloty bojowe F-22A Raptor z 95th Expeditionary Fighter Squadron z bazy Al Dhafra, przenoszące 113-kg bomby kierowane SDB. Poprzednio Raptory wysłano do boju w 2014, przeciwko celom położonym w Iraku i Syrii (F-22 w misjach CAS, 2015-09-15).

W działaniach wzięły też udział bombowce B-52H z 69th Expeditionary Bomber Squadron z bazy Al Udeid uzbrojone w 227-kg i 454-kg bomby oraz bezzałogowe statki latające US Air Force uzbrojone w pociski powietrze-powierzchnia Hellfire. Samoloty były zaopatrywane w paliwo przez tankowce KC-10 i KC-135.

Oprócz tego do akcji przeciwko talibom wysłano samoloty uderzeniowe A-29 Super Tucano lotnictwa afgańskiego, które zaatakowały dwa inne laboratoria (Kolejne A-29 dla Afganistanu, 2017-10-26). Wszystkie cele zostały również ostrzelane przez wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS US Marine Corps (Test zestawu HIMARS na pokładzie USS Anchorage, 2017-10-24). Jednocześnie przeprowadzono ofensywę wojsk lądowych w środkowej części prowincji Helmand i rajd afgańskich sił specjalnych na więzienie w Now Zad.

Gen. John Nicholson, dowódca amerykańskich wojsk w Afganistanie zapowiedział, że operacja Jagged Knife będzie kontynuowana w ciągu następnych tygodni. Jej celem jest zniszczenie większości z 400-500 laboratoriów, w których talibowie produkują opium, przynoszące im roczne zyski w wysokości 200 mln USD. Od 2002 USA wydały 8,6 mld USD na walkę z narkotykami w Afganistanie. Mimo tego ich produkcja wciąż rośnie – z 5300 t w ub.r. do rekordowych 9900 t w roku bieżącym.

Oprócz tego w 2017 Stany Zjednoczone znacznie zwiększyły zaangażowanie lotnictwa w Afganistanie. Do 31 października zrzucono 3554 bomb. W 2016 rozchodowano 1337 bomb, a w 2015 – tylko 947.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.