Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-22 będą stacjonować w Europie

Lotnictwo wojskowe, 25 sierpnia 2015

Pentagon zamierza przebazować do Europy samoloty F-22A Raptor.

Samoloty bojowe F-22A Raptor mają znaleźć się w Europie już wkrótce. Najprawdopodobniej będą stacjonowały w bazie RAF Lakenheath w W. Brytanii / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj Sekretarz wojsk lotniczych USA Deborah James poinformowała o zamiarze przebazowania do Europy najnowocześniejszych amerykańskich samolotów bojowych – F-22A Raptor (Raptory nad Irakiem i Syrią, 2015-07-21). Ma być to kolejne posunięcie wspierające wschodnioeuropejskich członków NATO, a zarazem odpowiedź na rosnącą aktywność FR w konflikcie na Ukrainie. Rosyjska aktywność wojskowa na Ukrainie jest sprawą wielkiej wagi dla nas i naszych sojuszników – dodała Deborah James.

Szef sztabu US Air Force gen. Mark Welsh stwierdził, że wysłanie F-22A do Europy umożliwi amerykańskim lotnikom szkolenie razem z innymi wojskami lotniczymi NATO i sprawdzenie zdolności Raptorów do współdziałania z innymi nowoczesnymi samolotami bojowymi, jak np. Eurofighter. Amerykanie nie ujawnili, ile F-22A trafi do Europy, w jakim terminie, na jak długo, ani też w jakich bazach będą stacjonowały. Gen. Welsh powiedział jedynie, że Raptory mają operować z baz, które mogą być użyte podczas konfliktów zbrojnych w przyszłości.

Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że miejscem stacjonowania F-22A będzie baza RAF Lakenheath w W. Brytanii, gdzie obecnie znajduje się 48th Operations Group, w skład której wchodzi 5 eskadr wyposażonych w samoloty Boeing F-15C/D/E. W przyszłości stacjonować mają tam także samoloty wielozadaniowe F-35A Lightning II (Restrukturyzacja USAFE, 2015-01-09).

Kilka miesięcy wcześniej Deborah James mówiła o możliwości wysłania do Europy eskadry, czyli maksymalnie 12 Raptorów. Jednak zwykle kontyngenty wysyłane do innych krajów w ramach wizyt kurtuazyjnych, czy działań operacyjnych, liczyły 6 F-22A i prawdopodobnie taka ich liczba znajdzie się na Starym Kontynencie. Być może samoloty będą uzbrojone w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120D AMRAAM (AIM-120D gotowy do służby, 2015-04-10), ale na pewno ich uzbrojeniem nie będą kpr p-p bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder (Integracja AIM-9X z F-22 dobiega końca, 2015-05-09).

Wątpliwe też, by Raptory pojawiły się w pobliżu granicy FR, w zasięgu rosyjskich stacji radiolokacyjnych, czy też samolotów zwiadowczych i wczesnego ostrzegania (NATO redukuje obecność nad Bałtykiem, 2015-08-12). Dzięki temu Rosjanie mogliby zarejestrować charakterystyki radiolokatora i systemów walki elektronicznej, w jakie wyposażony jest F-22A, a także zbadać jego własności stealth.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.