Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Inauguracja działalności PIAP Space

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, 20 marca 2018

Dzisiaj, podczas XXIV Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon, odbyła się inauguracja działalności operacyjnej PIAP Space. Spółka została powołana z myślą o działaniu w rozwijającej się branży kosmicznej w Polsce. Specjalizuje się w dwóch obszarach – robotyce oraz MGSE.

Model laboratoryjny chwytaka do deorbitacji satelitów rozwinięty przez Instytut PIAP. Komercjalizacją urządzenia zajmuje się spółka PIAP Space / Zdjęcie: PIAP Space

Spółka PIAP Space została formalnie utworzona w lutym 2017, jednak dopiero po roku, kiedy mogła skoncentrować się na bieżącej działalności, zdecydowano się na jej przedstawienie szerszej publiczności. Jej właścicielem jest Instytut PIAP, dostawca robotów mobilnych dla celów bezpieczeństwa i obronności (Robot IBIS dla SG, 2018-01-09, TRM i Explorer dla BOR, 2017-12-27)oraz wykonawca zautomatyzowanych i zrobotyzowanych instalacji przemysłowych.

Kilka lat temu, wraz z przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Instytut przyjął pierwsze zlecenia o charakterze badawczym w dziedzinie rozwiązań i podzespołów dla satelitów, wykorzystując swoje doświadczenia w dziedzinie robotyki (Chwytak do kosmicznych śmieci, 2016-12-12). Ze względów formalnych, ale także dla zminimalizowania ryzyka, zdecydowano się powołać spółkę, która mogłaby skoncentrować się wyłącznie na nowym rynku.

W ciągu pierwszego roku działalności zdobyła zamówienia o wartości kilku milionów złotych, osiągając pułap, który Instytut PIAP wypracował w latach 2012-2016. Spółka realizuje obecnie zlecenia zarówno w obszarze robotyki jak i sprzętu mechanicznego naziemnego wsparcia MGSE (Mechanical Ground Support Equipment), polegające m.in. na opracowaniu zawansowanej wersji chwytaka do deorbitacji i serwisowania satelitów czy zaprojektowaniu i wytworzeniu MGSE dla satelity Biomass.

PIAP Space ma aktywnie uczestniczyć w transferze technologii opracowanych w krajowych ośrodkach naukowych do przemysłu. Spółka aktywnie szuka rozwiązań polskich naukowców, które mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych produktów na rynek inżynierii kosmicznej. Ze względu na przyjęty model biznesowy – integratora podsystemów – równie ważna jest współpraca z siecią poddostawców i podwykonawców, której zlecane są wybrane prace na poziomie dostarczenia komponentów i opracowania części.

Utworzenie spółki zostało dobrze przyjęte przez naszych zagranicznych partnerów – pozwoli się skoncentrować na dostarczeniu wysokiej wartości dodanej dla klientów z Thales Alenia Space, Airbusa i OHB. W 2018 przechodzimy do pełnoskalowej działalności operacyjnej – powiedział Mateusz Wolski, prezes zarządu spółki.

Spółka w ciągu kilku lat ma rozpocząć sprzedaż na rynkach komercyjnych poza ESA oraz Krajowym Programem Kosmicznym. Środki publiczne są dla nas tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. Chcemy powtórzyć sukces PIAP z obszaru robotyki mobilnej, gdzie inwestycje publiczne pozwoliły na rozwój produktów eksportowych  (PIAP Gryf do Indonezji i Republiki Korei, 2017-03-24)– wyjaśnia profesor Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Instytutu PIAP


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.