Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japoński P-3C Orion na Filipinach

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 czerwca 2015

Morski samolot patrolowy japońskiej marynarki wojennej, P-3C Orion, rozpoczął wczoraj ćwiczenia z żołnierzami sił zbrojnych Filipin.

Pojedynczy japoński morski samolot patrolowy P-3C Orion wylądował po raz pierwszy w historii w Puerto Princesa na filipińskiej wyspie Palawan. Wojskowi stacjonują na co dzień na terenie Kanoya Air Field w prefekturze Kagoshima / Zdjęcie: MO Japonii

Japoński P-3C Orion wylądował przed kilkoma dniami na filipińskiej wyspie Palawan. Od wtorku załoga samolotu prowadzi ćwiczenia wojskowe nad wodami Morza Południowochińskiego wraz z pilotami wojsk lotniczych i lotnictwa marynarki wojennej Filipin. Działania koncentrują się na prowadzeniu symulowanych operacji patrolowych i poszukiwawczo-ratowniczych.

Zapoczątkowane wczoraj ćwiczenia mają potwierdzić bliskie relacje wojskowe między Tokio a Manilą. Podczas czerwcowego spotkania przywódców obu państw, japońskiego premiera Shinzō Abe i filipińskiego prezydenta, Benigno Aquino III, zadecydowano o rozpoczęciu negocjacji w sprawie sprzedaży Filipińczykom ex-japońskiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (ChRL krytycznie o japońskim eksporcie uzbrojenia, 2014-04-04).

Według informacji podawanych przez lokalne media, Manila wyraża duże zainteresowanie kupnem japońskich P-3C Orion, co jednocześnie tłumaczyłoby decyzję o wysłaniu patrolowca na Palawan. Japońskie Morskie Siły Samoobrony zastąpią w linii najstarsze Oriony nowymi Kawasaki P-1 (Japońskie P-1 wkrótce wznowią loty, 2013-10-09).

Wiosną ogłoszono również, że władze obu państw rozmawiają o udostępnieniu filipińskich lotnisk wojskowych japońskim samolotom patrolowym. Tokio chce przebazować część patrolowców do Azji Południowo-Wschodniej, dzięki czemu Japończycy będą mogli lepiej kontrolować działalność chińskiej marynarki wojennej na wodach Morza Południowochińskiego. Akwen stał się w ostatnich latach przedmiotem sporów terytorialnych między państwami regionu (Japońskie patrolowce na Filipinach, 2015-04-30).

O udostępnienie filipińskich baz wojskowych zabiegają też USA (Więcej Amerykanów na Filipinach, 2012-01-30). Waszyngton chce uzyskać dostęp do 8 obiektów, 4 na wyspie Luzon i po 2 na Cebu i Palawan. Amerykanie chcą ponownie otworzyć m.in. Clark Air Base, a także US Naval Base Subic Bay, które były używane przez USA podczas zimnej wojny (USA potwierdzają gotowość do obrony Filipin, 2015-05-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.