Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BAE Systems zwyciężyło w australijskim przetargu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 czerwca 2018

Rząd Australii podjął decyzję o wyborze oferty brytyjskiego BAE Systems w przetargu na dostawę dziewięciu nowoczesnych fregat rakietowych.

Wizualizacja nowej australijskiej fregaty rakietowej typu Hunter, która będzie zbliżona do brytyjskich jednostek typu City / Rysunek: MO Australii

Władze w Canberze poinformowały, że nowe australijskie fregaty rakietowe typu Hunter zostaną zbudowane w oparciu o projekt Global Combat Ship – Australia, przygotowany przez brytyjskie BAE Systems (BAE Systems składa ofertę Australii, 2017-08-10). Omawiane rozwiązanie wywodzi się z fregat typu City (typ 26), które budowane są obecnie dla Royal Navy (Wyrzutnie Mk 41 dla fregat typ 26, 2018-03-02).

Kontrakt na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne dziewięciu nowych fregat Royal Australian Navy (królewskiej marynarki wojennej Australii) ma wartość ok. 35 mld AUD (ok. 97 mld zł). Okręty zostaną zbudowane w należącej do ASC Shipbuilding stoczni Osborne Naval Shipyard w Adelajdzie na terenie Australii Południowej.

W myśl ustaleń zawartych przez rząd Australii i BAE Systems na czas realizacji programu ASC Shipbuilding stanie się spółką brytyjskiego koncernu, jednak Canberra zachowa kontrolny pakiet akcji. Po zakończeniu budowy fregat spółka ponownie wróci pod pełną kontrolę władz centralnych wraz z prawami do projektu okrętów oraz w pełni przeszkoloną załogą.

Fregaty zostaną pozyskane w ramach programu SEA 5000. Zakłada się, że budowa pierwszego okrętu rozpocznie się w 2020. Jego dostawa przewidziana jest pod koniec przyszłej dekady. Jednostki typu Hunter zastąpią w linii modernizowane w ostatnich latach fregaty typu Anzac (Podwójny sukces HMAS Warramunga, 2018-05-30). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.