Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuscy lotnicy z pomocą dla Indonezji

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2018

Rząd Indonezji, francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centrum Wsparcia Kryzysowego i Wsparcia (CDCS) i Fundacja Airbus dostarczyły 24 t pomocy humanitarnej z Dżakarty na Lombok w Indonezji, aby pomóc  ofiarom trzęsienia ziemi, jakie 19 sierpnia uderzyło w indonezyjską wyspę. Misja została zrealizowana na podstawie umowy o współpracy między Fundacją Airbus a CDCS, przy użyciu samolotu A400M z eskadry transportowej ET1/61 Touraine ze składu Armée de l’air (wojsk lotniczych Francji).

Wyładunek pomocy humanitarnej z francuskiego A400M dla ludności Lombok / Zdjęcie: Airbus

A400M znajdował się w Indonezji od 19 sierpnia w ramach misji Pegase, razem z 3 wielozadaniowymi samolotami bojowymi Rafale B i transportowcem A310,a podczas niektórych etapach przelotu wspierał je tankowiec C-135FR. W związku z tym najwyższe władze wojskowe Francji podjęły decyzję o wysłaniu go z pomocą humanitarną. Kontyngent Armée de l’air zakończył niedawno udział w ćwiczeniach Pitch Black 2018, które odbywały się w Australii na terenie Terytorium Północnego (Rafale debiutują na Pitch Black, 2018-08-01).

W ładowni A400M znalazły się sprzęt i materiały budowlane (m.in. galwanizowane blachy dachowe), a także produkty higieniczne i artykuły spożywcze. Francuski samolot zabrał też dwa ambulanse i kilkunastu indonezyjskich cywilnych i wojskowych ratowników medycznych. Lot z Dżakarty na Lombok trwał 1 h 40 min. Następnie A400M poleciał do Malezji, aby dołączyć do pozostałych samolotów.

Po wizycie Malezji francuskie samoloty udały się do Wietnamu, a później odwiedzą Singapur i Indie. Jest to część działań Paryża mających na celu podtrzymanie znajomości tego regionu o strategicznym znaczeniu i przyczynienie się do rozwoju współpracy wojskowej między Francją i jej partnerami w Azji Pd.-Wsch (Rafale tankuje z A400M, 2018-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.