Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy rok brytyjskiej zbrojeniówki

Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2019

Według danych opublikowanych przez Departament Handlu Międzynarodowego (DIT) w 2018 Wielka Brytania wyeksportowała sprzęt wojskowy o rekordowej wartości 14 mld GBP. To znaczny progres wobec 9 mld GBP uzyskanych w 2017, ktory pozwala Londynowi zająć drugie miejsce pośród największych eksporterów broni na świecie. Brytyjski udział w światowym handlu uzbrojeniem wyniósł 18%,  wobec 40% USA, 14% FR i 9% Francji (7 producentów z ChRL w dwudziestce Top 100, 2019-07-22).

Bardzo duży wpływ na zyski brytyjskiego przemysłu obronnego miała sprzedaż 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon do Kataru i powiązany z nim kontrakt na pociski Brimstone / Zdjęcie: MO W. Brytanii   

Największy udział w zeszłorocznym sukcesie miała sprzedaż uzbrojenia do krajów Bliskiego Wschodu (m. in. Arabii Saudyjskiej czy Kataru). Zakupy państw z tamtego regionu stanowią blisko 80% zysków brytyjskiego sektora obronnego, znacznie wyprzedzając rynek w USA czy w Europie.

Co ciekawe aż 96% udziału w zyskach wygenerował sektor lotniczy. Poza wspomnianym kontraktem z Katarem drugim dochodowym źródłem był brytyjski udział w produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II. Wielka Brytania jest największym zagranicznym producentem komponentów dla tej konstrukcji – do najważniejszych dostawców należą m. in. BAE Systems i Rolls-Royce (207 Squadron przybył do Marham, 2019-07-18).

Innymi ubiegłorocznymi sukcesami brytyjskiej zbrojeniówki były kontrakty na budowę fregat rakietowych na bazie Typu 26: 9 Hunterów dla marynarki wojennej Australii i 15 Canadian Surface Combatant dla marynarki wojennej Kanady, jednak zostaną one uwzględnione dopiero w tegorocznym podsumowaniu (Podpisano kontrakt na CSC, 2019-02-08, Zlecenie na Huntery, 2018-12-17).

Mimo rewelacyjnych wyników finansowych pewne obawy budzi brak dywersyfikacji w sektorach przemysłu zbrojeniowego. Dla porównania Francja poradziła sobie w tym roku gorzej, ale jej bilans zysków pomiędzy poszczególnymi sektorami przemysłu zbrojeniowego jest bardziej zrównoważony


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.