Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odwołanie w kanadyjskim przetargu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 listopada 2018

Kanadyjski program zakupu serii nowoczesnych fregat rakietowych może zaliczyć kolejne opóźnienie. Jeden z oferentów, którzy przegrali przetarg, złożył zażalenie na wybór oferty Lockheed Martin Canada i BAE Systems.

Model fregaty rakietowej typ 26/Global Combat Ship w wersji kanadyjskiej zaprezentowano na stoisku Lockheed Martina podczas targów Euronaval 2018 / Zdjęcie: Michał Jarocki

Według lokalnych mediów Alion Canada, jeden z oferentów w przetargu na 15 nowoczesnych fregat rakietowych dla Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady), złożył zażalenie do sądu federalnego i kanadyjskiego trybunału ds. handlu międzynarodowego. Producent skarży się na wybór oferty Lockheed Martin Canada i BAE Systems, zarzucając resortowi obrony działanie niezgodne z procedurami (BAE Systems komentuje wygraną w Kanadzie, 2018-10-31).

Jednym z argumentów na poparcie tezy Alion Canada ma być fakt, że oferowany przez LM Canada i BAE Systems projekt okrętu Global Combat Ship, tego samego, który został już wybrany przez Australię i Wielką Brytanię (Podano imię kolejnego GCS, 2018-11-14; Coraz bliżej australijskich Hunterów, 2018-10-08), nie spełnia niektórych wymogów technicznych stawianych oferentom. Jako przykład wnioskodawca ma podawać fakt, że zwycięski okręt nie jest w stanie rozwinąć wystarczająco dużej prędkości, a jego dostosowanie do wymagań nabywcy będzie wymagało przeprojektowania, które może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Pomimo skarg ze strony Alion Canada resort obrony Kanady zamierza kontynuować rozmowy z LM Canada/BAE Systems w sprawie szczegółów przyszłego kontraktu. Jednakże, sąd federalny może zażądać wstrzymania negocjacji do czasu wyjaśnienia nieprawidłowości, co oznacza, że procedura zakupu nowych fregat rakietowych może zaliczyć kolejne opóźnienie. 

W ramach programu Canadian Surface Combatant Kanada zakupi 15 nowych, wielozadaniowych fregat rakietowych. Okręty mają zostać zbudowane w oparciu o projekt Global Combat Ship (Kanada wybrała fregaty, 2018-10-22), który zostanie jednak zmodyfikowany do potrzeb kanadyjskiego użytkownika (Euronaval 2018: Przeprojektowanie kanadyjskich fregat, 2018-10-25). Poza Alion Canada zwycięskie konsorcjum pozostawiło w pokonanym polu także hiszpańską Navantię (Nowa oferta na kanadyjskie fregaty, 2018-08-28; Oferta Navantii w kanadyjskim przetargu, 2017-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra