Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Carr wycofany ze służby

Marynarka wojenna, 13 marca 2013

Na dzisiaj zaplanowano uroczystość wycofania ze służby fregaty rakietowej USS Carr (FFG 52). Okręt zostanie najprawdopodobniej odsprzedany jednemu z państw sojuszniczych USA.

USS Carr (FFG 52) na wodach Atlantyku / Zdjęcie: US Navy

USS Carr jest 42. fregatą typu  Oliver Hazard Perry. Jednostka została przyjęta do służby w lipcu 1985. Okręt brał udział w 13 misjach na wodach wszystkich oceanów. Ostatnia z nich, podczas której był przyporządkowany dowództwu 4. Floty operującej m.in. na wodach Karaibów, została zakończona pod koniec 2012. Od tego czasu fregata stacjonuje na terenie bazy US Navy w Norfolk.

Przyszłość USS Carr nie została jeszcze określona. Według doniesień medialnych, okręt mógłby zostać przekazany lub odsprzedany marynarce wojennej Pakistanu. Nie stanowiłoby to zaskoczenia, jako że w przeszłości wiele wycofywanych ze służby amerykańskich fregat tego typu trafiało do flot państw-sojuszników USA, w tym m.in. do Polski (Modernizacja fregat za 200 mln USD?, 2011-07-28).

Alternatywę mogłoby stanowić zaoferowanie USS Carr Filipinom. Władze tego państwa zamierzają zakupić w najbliższym czasie 2 fregaty, które miałyby w wyraźnym stopniu podnieść potencjał operacyjny floty. Prowadzone w ostatnim czasie negocjacje z Włochami w sprawie nabycia jednostek typu Maestrale zostały przerwane (Filipiny rezygnują z Maestrale, 2013-02-25). Manila miała jednak otrzymać oferty od 5 innych państw, w tym także Stanów Zjednoczonych (Kto sprzeda Filipinom fregaty?, 2013-01-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.