Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2014: Koniec badań CTCA

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 czerwca 2014

Zakończyły się badania państwowe 40-mm systemu artyleryjskiego CTAI CTCA z amunicją przeciwpancerną i treningową.

W skład CTCA wchodzi 40-mm armata napędowa CT40 z obrotową komorą nabojową, beztaśmowy układ zasilający oraz rodzina amunicji teleskopowej, z pociskiem całkowicie ukrytym wewnątrz łuski. Pozwala to na zmniejszenie o 30% długości całkowitej naboju, jak też ograniczenie gabarytów samej armaty. Jednocześnie znacznie uproszczono konstrukcję działa, co przekłada się na wzrost jego niezawodności / Zdjęcie: BAE Systems

CTA International, brytyjsko-francuska spółka joint venture z siedzibą w Bourges w której po 50% udziałów maja BAE Systems i Nexter Systems (Eurosatory: RAPIDFire, 2012-06-14), poinformowała na Eurosatory o zakończeniu badań państwowych (kwalifikacyjnych) 40-mm systemu artyleryjskiego CTCA (Cased Telescoped Cannon and Ammunition) we Francji i Wielkiej Brytanii.

W tym pierwszym państwie badania obejmujące wystrzelenie 15 tys. sztuk amunicji były prowadzone przez będącą częścią ministerstwa obrony Francji Agencję Zakupów Obronnych DGA, po drugiej stronie kanału La Manche przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Próby zakończyły się niemal dokładnie w 20 lat po założeniu CTA International w 1994 przez ówczesne koncerny Royal Ordnance (dzisiaj BAE Systems) i GIAT (Nexter Systems).

Przekroje amunicji, która przeszła badania państwowe we Francji i Wielkiej Brytanii / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Badania przeszły amunicja przeciwpancerna (nabój z pociskiem podkalibrowym stabilizowanym brzechwowo z odrzucanym sabotem APFSDS, według producenta zdolnym do spenetrowania pancerza przedniego czołgu T-54/T-55) i treningową (naboje z pociskiem GPR z zapalnikiem uderzeniowym i TP-T ze smugaczem). Pozostałe rodzaje nabojów (z pociskami programowalnymi AB oraz treningowa o ograniczonym zasięgu TP-RR) mają przejść badania państwowe do 2016.

Zakończenie badań państwowych systemu artyleryjskiego CTCA ma umożliwić rozpoczęcie prób ogniowych w brytyjskich programach Scout SV (Remonty SKO Pizarro, 2013-04-04; 159 mld GBP na brytyjską modernizację, 2013-01-31; Scout SV od 2020?, 2012-05-28) i WCSP (Warrior Capability Sustainment Programme; Kolejny etap modernizacji Warriorów, 2014-01-28) oraz francuskim EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance; Rusza program Scorpion, 2010-02-23). We wszystkich tych przypadkach CTA International zakończyła już dostarczanie samego uzbrojenia  do testów, obecnie trwają dostawy 40-mm amunicji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.