Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Miniguny dla lotnictwa Wojsk Lądowych

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 listopada 2014

Jednym z elementów polskiego programu śmigłowcowego jest zakup uzbrojenia dla wielozadaniowych wiropłatów Wojsk Lądowych. Mają być uzbrojone w dwa napędowe karabiny maszynowe.

7,62-mm sześciolufowy karabin maszynowy Dillon Aero M134D pokazany na stoisku Zakładów Mechanicznych Tarnów na tegorocznym MSPO. W tle rodzimy 12,7-mm czterolufowy wielkokalibrowy WLKM. Wymagania MON zakładają, aby każdy z 48 wielozadaniowych śmigłowców dla lotnictwa Wojsk Lądowych był uzbrojony w dwa burtowe karabiny napędowe do amunicji 7,62 mm x 51. Łącznie z bronią szkolną i zapasem daje to około stu Minigunów dla Wojska Polskiego / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W ramach prowadzonego obecnie przetargu na 70 nowych śmigłowców dla Wojska Polskiego, 48 wielozadaniowych wiropłatów ma trafić do lotnictwa Wojsk Lądowych (Trzy oferty w przetargu na śmigłowce , 2013-05-22; Oficjalnie o zakupie 70 śmigłowców, 2013-02-21). Zgodnie z wymaganiami przetargu, każdy z nich ma zostać uzbrojony w dwa burtowe wielolufowe karabiny maszynowe do amunicji 7,62 mm x 51.

Ponieważ przemysł polski nie wytwarza tego rodzaju konstrukcji strzeleckich (choć ma w ofercie podobną broń, ale większego kalibru 12,7 mm), Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) zdecydowały się na współpracę zagraniczną. W tym celu tarnowskie przedsiębiorstwo podpisało porozumienie z Dillon Aero, znanym producentem Minigunów M134D (Eurosatory: Zasobnik z Minigunem, 2012-06-14).

Gościliśmy już dwie amerykańskie delegacje, które sprawdzały potencjał technologiczny Zakładów. Wizyty wypadły dla przedsiębiorstwa pomyślnie – powiedział RAPORT-wto Tomasz Berezowski, dyrektor handlowy ZMT. Jeżeli umowa z MON z Dillon Aero jako dostawcą uzbrojenia strzeleckiego śmigłowców zostanie podpisana, to w Tarnowie będą produkowane lufy do karabinów napędowych, być może także ich korpusy, dodał Berezowski.

Jeden z dziesięciu karabinów napędowych GI M134G, kupionych w 2013 po trwającej 3 lata procedurze pilnego zakupu operacyjnego dla misji afgańskiej. Broń tego typu trafiła na śmigłowce Mi-17-1W. Na każdym z nich mogą być trzy stanowiska strzeleckie dla tych konstrukcji, na fotografii testy pierwszego z nich

Dyrektor wspomniał, że na dostawie stu Minigunów dla lotnictwa Wojsk Lądowych zapotrzebowanie polskich Sił Zbrojnych się nie kończy. Napędowymi karabinami interesuje się też Marynarka Wojenna i inne formacje, dodał Tomasz Berezowski.

Warto dodać, że takie konstrukcje strzeleckie już są wykorzystywane na polskich śmigłowcach. Na początku stycznia 2013, po trzech latach pilnej procedury operacyjnej (a po 5 latach od chwili pojawienia się idei) kupiono 10 napędowych karabinów maszynowych Garwood Industries M134G dla Mi-17-1W (Garwood Industries został wykupiony przez Profense, które od lipca 2012 weszło w strategiczne porozumienie z koncernem McNally Industries, obecnie wytwarzającym tę broń). Dostarczyła je integratorowi i twórcy stanowusk strzeleckich WZL nr 1 (Porozumienie BAE Systems i WZL-1, 2013-05-15; Umowa WZL-1 z Eurocopterem i Turbomecą, 2013-04-04) katowicka firma Works11 (Miniguny w końcu kupione, 2013-01-11), a konkurencyjny model Dillon Aero M134D oferowała wówczas warszawska Unitronex (Minigun w Polsce, 2009-03-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.