Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się MQ-1

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 lutego 2016

Na południu Turcji rozbił się amerykański bezzałogowy statek latający MQ-1B Predator.

Amerykański bsl MQ-1B Predator rozbił się niedługo po starcie z bazy lotniczej Incirlik na południu Turcji / Zdjęcie: USAF

Predator rozbił się dziś ok. 01:40 czasu miejscowego. Bezzałogowiec spadł na niezamieszkane tereny ok. 20 km od bazy lotniczej Incirlik w prowincji Adana. Turecka policja zdołała zabezpieczyć miejsce wypadku do czasu przybycia amerykańskich wojskowych.

Przyczyna zdarzenia nie jest znana. Ze wstępnych analiz wynika, że MQ-1B rozbił się wskutek usterki technicznej, a nie błędu operatora. Wypadek nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej. Predator najprawdopodobniej został już spisany ze stanu US Air Force.

W ostatnich latach bezzałogowce stały się podstawowym narzędziem służącym do zadań wywiadowczych, rozpoznawczych i obserwacyjnych wykonywanych przez amerykańskie wojska w zapalnych częściach świata. Są też niezwykle pomocne w eliminowaniu przywódców i wysokich rangą bojówkarzy organizacji islamistycznych (Więcej patroli amerykańskich bsl, 2015-08-19).

Intensywna eksploatacja amerykańskich bezzałogowców prowadzi do ich szybszego zużycia. Skutkiem tego są liczne wypadki z udziałem bsl, których najczęstszą przyczyną są usterki techniczne, a nie nieprzyjacielski ogień (Rozbił się amerykański MQ-1, 2016-01-11). W 2015 USAF utraciły 20 bsl (Feralny rok bsl USAF, 2016-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.