Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoznawcze Reapery dla Hiszpanii

Lotnictwo wojskowe, 10 sierpnia 2015

Rząd w Madrycie postanowił kupić 4 bezzałogowe statki latające MQ-9 Reaper, bez uzbrojenia.

Hiszpania jest piątym krajem ze Starego Kontynentu, który zakupił MQ-9. Dotychczas żaden z krajów europejskich nie skonstruował odpowiednika tego typu bsl / Zdjęcie: US Air Force

Hiszpański resort obrony ogłosił podjęcie decyzji o zakupie 4 bezzałogowych statków latających MQ-9 Reaper i 2 naziemnych stacji kierowania. Na cel ten alokowano fundusze w wysokości 25 mln euro (ok. 105 mln zł).

Dostawą sprzętu zajmie się konsorcjum złożone z producenta – amerykańskiego przedsiębiorstwa General Atomics i hiszpańskiej spółki Sener. Reapery przeznaczone dla Hiszpanii przystosowane będą wyłącznie do wykonywania zadań rozpoznawczych i nie będą przenosiły uzbrojenia.

Hiszpania stała się w ten sposób piątym krajem ze Starego Kontynentu, który wybrał MQ-9. Poprzednio na zakup amerykańskich bsl zdecydowały się Francja (Francja odebrała trzeciego Reapera, 2015-05-30), Holandia (Holandia zamawia Reapery, 2015-02-09), W. Brytania (Szczegóły misji RAF nad Irakiem, 2015-07-16) i Włochy. Nabycie Reaperów w wersji uzbrojonej bierze pod uwagę także Polska, w ramach programu o kryptonimie Gryf.

Największym użytkownikiem bbsl MQ-9 Reaper są US Air Force. Wykonują one zadania rozpoznawcze i bojowe na terenie Afganistanu, Iraku, Jemenu, Pakistanu, Somalii i Syrii (Pierwsze loty bojowe z Incirlik, 2015-08-04). Inne amerykańskie agencje eksploatujące Reapery to US Department of Homeland Security i NASA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.