Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szantung przyjęty do służby

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 grudnia 2019

Dzisiaj, 17 grudnia, Marynarka Wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL oficjalnie przyjęła do służby drugi lotniskowiec – Szantung (17), typ 001A. Jak podają miejscowe media, ceremonia z udziałem ok. 5000 osób, pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga odbyła się w mieście Sanya w południowych Chinach, w prowincji Hajnan. Po jej zakończeniu głowa państwa spotkała się z załogą okrętu.

W ceremonii przyjęcia lotniskowca Szantung do służby wziął udział prezydent ChRL Xi Jinping / Zdjęcie: MO ChRL

Szantung jest pierwszym lotniskowcem zbudowanym od podstaw w ChRL. Kadłub okrętu zwodowano 26 kwietnia 2017 w stoczni w Dalian. Jego konstrukcję oparto na pierwszym chińskim lotniskowcu Liaoning, typ 001 (odkupionym od Ukrainy i przebudowanym ciężkim krążowniku lotniczym Wariag). Grupa lotnicza okrętu ma składać się z 32 samolotów wielozadaniowych Shenyang J-15, 6 śmigłowców transportowych Changhe Z-18 i 2 śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Harbin Z-9. W listopadzie br. Szantung przeszedł przez Cieśninę Tajwańską na rutynowe szkolenie i testy, wzbudzając niepokój władz w Tajpej.

Dzięki wprowadzeniu do służby drugiego lotniskowca, MW AL-W ChRL może teraz kontrolować dwa akweny. Stacjonujący w Qingdao nad M. Żółtym Liaoning może operować na Morzach Wschodniochińskim i Japońskim i Oceanie Spokojnym, stanowiąc przeciwwagę dla jednostek japońskich i południowokoreańskich. Z kolei bazujący w Sanya Szantung może patrolować M. Południowochińskie, a nawet zapuścić się na Ocean Indyjski (Projekty południowokoreańskich lotniskowców, 2019-10-12, Nowa klasyfikacja typu Izumo, 2018-12-10, Naziemne testy morskiego Tejasa , 2018-08-03).

Według chińskich mediów, do 2030 MW AL-W ChRL ma dysponować 6 lotniskowcami, z których 4 będą wchodzić w skład lotniskowcowych grup bojowych. Będą to okręty znacznie większe, o wyporności 85 tys. t, wyposażone w atomowy zespół napędowy i katapulty startowe (Chińskie plany względem lotniskowców , 2019-01-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.