Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szantung przyjęty do służby

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 grudnia 2019

Dzisiaj, 17 grudnia, Marynarka Wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL oficjalnie przyjęła do służby drugi lotniskowiec – Szantung (17), typ 001A. Jak podają miejscowe media, ceremonia z udziałem ok. 5000 osób, pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga odbyła się w mieście Sanya w południowych Chinach, w prowincji Hajnan. Po jej zakończeniu głowa państwa spotkała się z załogą okrętu.

W ceremonii przyjęcia lotniskowca Szantung do służby wziął udział prezydent ChRL Xi Jinping / Zdjęcie: MO ChRL

Szantung jest pierwszym lotniskowcem zbudowanym od podstaw w ChRL. Kadłub okrętu zwodowano 26 kwietnia 2017 w stoczni w Dalian. Jego konstrukcję oparto na pierwszym chińskim lotniskowcu Liaoning, typ 001 (odkupionym od Ukrainy i przebudowanym ciężkim krążowniku lotniczym Wariag). Grupa lotnicza okrętu ma składać się z 32 samolotów wielozadaniowych Shenyang J-15, 6 śmigłowców transportowych Changhe Z-18 i 2 śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Harbin Z-9. W listopadzie br. Szantung przeszedł przez Cieśninę Tajwańską na rutynowe szkolenie i testy, wzbudzając niepokój władz w Tajpej.

Dzięki wprowadzeniu do służby drugiego lotniskowca, MW AL-W ChRL może teraz kontrolować dwa akweny. Stacjonujący w Qingdao nad M. Żółtym Liaoning może operować na Morzach Wschodniochińskim i Japońskim i Oceanie Spokojnym, stanowiąc przeciwwagę dla jednostek japońskich i południowokoreańskich. Z kolei bazujący w Sanya Szantung może patrolować M. Południowochińskie, a nawet zapuścić się na Ocean Indyjski (Projekty południowokoreańskich lotniskowców, 2019-10-12, Nowa klasyfikacja typu Izumo, 2018-12-10, Naziemne testy morskiego Tejasa , 2018-08-03).

Według chińskich mediów, do 2030 MW AL-W ChRL ma dysponować 6 lotniskowcami, z których 4 będą wchodzić w skład lotniskowcowych grup bojowych. Będą to okręty znacznie większe, o wyporności 85 tys. t, wyposażone w atomowy zespół napędowy i katapulty startowe (Chińskie plany względem lotniskowców , 2019-01-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.