Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanadyjscy specjalsi na Ukrainie

Strategia i polityka, Wojska specjalne, 19 stycznia 2022

Według doniesień portalu Global News 9 stycznia 2022 Kanada wysłała na Ukrainę niewielki kontyngent wojsk specjalnych z Canadian Special Operations Regiment (CSOR, Kanadyjskiego Pułku Operacji Specjalnych). Jest to związane z ciągłym napięciem w regionie po bezowocnych rozmowach dyplomatycznych z Rosją w celu deeskalacji sytuacji.

Kanada wspiera szkoleniowo Ukrainę od 2015, zaś w przypadku kanadyjskich wojsk specjalnych współpraca trwa od 2020 / Zdjęcie: MO Kanady

Obecność kanadyjskich wojsk specjalnych, według informacji Global News, ma być demonstracją zaangażowania NATO w obronę Ukrainy, ma pełnić rolę odstraszania przed rosyjską agresją i pomóc w zidentyfikowaniu sposobów wsparcia ukraińskiego rządu. Ponadto specjalsi mają opracować plany ewakuacji kanadyjskiego personelu dyplomatycznego w przypadku pełnoskalowego konfliktu. Strona rządowa i siły zbrojne Kanady nie potwierdziły oficjalnie wysłania kontyngentu.

Kanadyjskie wojska specjalne działały na terenie Ukrainy już blisko 2 lata prowadząc szkolenia i zapewniając ekspertyzy dla ich ukraińskich odpowiedników. Współpraca na tym polu została zainicjowana w 2020. Z kolei inne rodzaje sił zbrojnych wspierają szkoleniowo Ukrainę od 2015. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że najnowszy kontyngent CSOR nie będzie zaangażowany w szkolenie (Ukraina wsparta finansowo przez Danię, 2022-01-18, Londyn dostarcza Ukrainie broń przeciwpancerną, 2022-01-18, Ukraina nie chce starych CF-18, 2014-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.