Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy test bojowy F-35A

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 października 2012

USAF poinformowały o przeprowadzeniu testu sprawdzającego funkcjonowanie systemów bojowych F-35. Lighting II w wersji A (CTOL) zrzucił bombę GBU-31 BLU-109 JDAM (Joint Direct Attack Munition).

F-35A zrzucający bombę GBU-31 BLU-109 JDAM (Joint Direct Attack Munition) / Zdjęcie: USAF

Test został przeprowadzony 16 października na terenie poligonu China Lake w Kalifornii. Myśliwiec F-35A (AF-1) pilotowany był przez majora Erica Schultza z 461. eskadry testowej stacjonującej w bazie wojsk lotniczych Edwards. Celem przeprowadzonej próby było przetestowanie funkcjonowania wewnętrznych systemów samolotu, odpowiedzialnych za zrzut, nie zaś obieranie celu czy jego eliminację.

Przeprowadzona ostatnio próba jest jednym z etapów szerszego programu testowego myśliwców F-35A. Przed miesiącem USAF informowało o rozpoczęciu na terenie bazy wojsk lotniczych Eglin procesu testów i oceny przydatności operacyjnej produkowanych przez Lockheed Martina F-35A, które poprzedzą ich przyjęcie do służby operacyjnej (Operacyjne testy F-35A, 2012-09-11).

Zakończony przed dwoma dniami test F-35A jest kolejną z serii pozytywnych informacji dotyczących tej wersji Lightninga II po problemach, jakie dotykały maszyny jeszcze przed kilkoma miesiącami. Przez długi okres czasu loty na myśliwcach w tej wersji były zawieszone w skutek pojawiania się w przeszłości problemów technicznych, związanych m.in. z zasobnikami ze spadochronami przymocowanymi do zamontowanych na pokładzie samolotów foteli wyrzucających Martin Bakera (Loty F-35A znowu wstrzymane, 2012-01-31; Kłopoty F-35, 2012-03-10).

Szczęśliwie dla producenta maszyn pojawiające się w przeszłości usterki nie zniechęcają państw zainteresowanych nabyciem Lightningów II do ich ostatecznego zakupu. W zeszłym tygodniu koncern poinformował o otrzymaniu zlecenia na zakup i przygotowanie materiałów konstrukcyjnych do budowy czwartego, z łącznie 90 zamówionych, myśliwca wielozadaniowego F-35A Lightning II dla wojsk lotniczych Włoch (Włoskie F-35 zabezpieczone, 2012-10-10). Otrzymane zlecenie stanowi rozwinięcie wcześniejszego porozumienia z czerwca br., o wartości prawie 500 mln USD, na przygotowanie zaplecza materiałowego do budowy 35 F-35 z 7. wdrożeniowej partii produkcyjnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.