Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Tiger ASGARD dostarczony

Lotnictwo wojskowe, 07 marca 2014

Wczoraj Airbus Helicopters dostarczył ostatni śmigłowiec Tiger UHT zmodernizowany do wersji ASGARD.

Ostatni Tiger ASGARD, który wczoraj trafił do rąk lotników z 36. pułku śmigłowców bojowych / Zdjęcie: Airbus Helicopters

Wczoraj w zakładach Airbus Helicopters w niemieckim Donauwörth miała miejsce uroczystość przekazania Bundeswehrze ostatniego z 12 śmigłowców bojowych Tiger UHT, zmodernizowanych do wersji Afghanistan Stabilization German Army Rapid Deployment (ASGARD). Program rozpoczęto pod koniec 2011. Wiropłaty tego typu zostały przystosowane do wykonywania zadań w wysokogórskim klimacie pustynnym (czyli warunkach panujących na terenie Afganistanu).

Niemieckie Tigery ASGARD zostały wyposażone w dodatkowe opancerzenie chroniące przed ogniem z broni małokalibrowej, filtry przeciwpyłowe, rejestratory danych i nowe urządzenia łączności, zwiększające interoperacyjność z oddziałami sojuszniczymi. Ich uzbrojenie stanowią zasobniki z działkami, pociski niekierowane i przeciwpancerne pociski kierowane HOT.

Pierwsze 4 Tigery ASGARD trafiły do 36. Kampfhubschrauberregiment (pułku śmigłowców bojowych) Kurhessen, stacjonującego we Fritzlar, w sierpniu 2012. W ramach ćwiczeń Falcor 2012, w bazie USAF Holloman w Nowym Meksyku, 2 Tigery ASGARD-T (Training) i 3 NH90 w wersji ewakuacji medycznej zrealizowały ostre strzelania i loty w warunkach hot and high. Oprócz tego załogi NH90 wykonały ok. 400 lądowań przy pogorszonej widoczności spowodowanej pyłem unoszącym się w powietrzu.

Dotychczas 4 śmigłowce Tiger ASGARD, stacjonujące w Afganistanie, wylatały ponad 1000 h, wspierając działania sił ISAF / Zdjęcie: MO Niemiec

Tigery ASGARD został wysłane do Afganistanu w grudniu 2012 (Niemieckie Tigery w Afganistanie, 2012-12-17). Misje bojowe rozpoczęły miesiąc później, operując z bazy Mazar-i-Szarif. Do chwili obecnej 4 niemieckie Tigery wylatały w Azji ponad 1000 h. Do ich zadań należy wsparcie oddziałów sojuszniczych, ochrona konwojów i misje zwiadowcze. Razem z nimi w Afganistanie stacjonują także 4 NH90, ze składu 10. Transporthubschrauberregiment Lüneburger Heine (pułku śmigłowców transportowych) (Niemcy wysłali NH90 do Afganistanu, 2013-04-19).

Modernizacja ASGARD została przeprowadzona przez zakłady Airbus Helicopters w Donauwörth, w których mieści się także linia montażu końcowego śmigłowców Tiger UHT, przeznaczonych dla Bundeswehry. Łącznie Airbus Helicopters dostarczył ponad 100 Tigerów siłom zbrojnym Niemiec, Francji (Pierwszy Tigre HAD dla ALAT, 2013-04-20), Hiszpanii (Oblot hiszpańskiego Tiger HAD, 2013-07-31) i Australii. Śmigłowce te wylatały łącznie ponad 50 tys. h, z czego ponad 7500 h operacji wojskowych w Afganistanie (Koniec działań ASPUHEL i HELISAF, 2013-10-17), Libii, Mali i Somalii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.