Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrola satelitarna libijskich granic

Strategia i polityka, 02 grudnia 2013

Władze w Trypolisie zamierzają uruchomić nowy system monitorowania granic państwowych oparty o zdjęcia satelitarne.

Zdjęcie: Third Age

Pomocą we wdrażaniu nowego systemu dozoru granic ma służyć Libijczykom niewymienione z nazwy przedsiębiorstwo z Włoch. Monitorowane mają być przede wszystkim granice na południu kraju, a także libijskie wody terytorialne.

Uszczelnienie libijskich granic ma pomóc w ustabilizowaniu sytuacji wewnętrznej w kraju. Dotychczasowy brak należytej kontroli na południu doprowadził do masowego napływu muzułmańskich ekstremistów, którzy dołączając do istniejących już milicji lub też formując nowe, sabotują proces wychodzenia państwa z kryzysu (Niepokoje w Libii, 2012-11-02, Ucieczka więźniów w Bengazi, 2013-07-28), w jakim znalazło się ono w wyniku walki z reżimem Muammara Kaddafiego i jego obalenia (Muamar Kaddafi został zabity, 2011-10-20).

Większa kontrola libijskich granic morskich ma z kolei ukrócić proceder nielegalnej emigracji Afrykanów do Europy. Ze względu na trudną sytuację wewnętrzną oraz słabość kontrolowanych przez Trypolis sił bezpieczeństwa, Libia stała się dla wielu emigrantów typowym krajem tranzytowym, swoistym przystankiem na drodze do Włoch, Grecji, Francji czy Hiszpanii (Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom, 2013-10-15).

Nowy system dozoru granic państwowych jest kolejnym z długiej listy przedsięwzięć realizowanych w ostatnich miesiącach przez Trypolis. W podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego Libii pomóc mają również m.in. finansowane przez państwa zachodnie programy szkoleniowe dla pograniczników oraz żołnierzy wojsk lądowych (NATO będzie szkolić Libijczyków?, 2013-06-04, Brytyjczycy wyszkolą libijskich żołnierzy, 2013-07-09), a także zakup nowego uzbrojenia (Libia chce kupić Chinooki, 2013-10-01, 200 HMMWV dla Libii, 2013-07-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra