Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia prosta HMAS Sydney

Marynarka wojenna, 10 marca 2015

Fregata rakietowa typu Adelaide, HMAS Sydney (FFG 03) po raz ostatni weszła do portu morskiego w Sydney. Jednostka zostanie wycofana z linii pod koniec br.

HMAS Sydney znajduje się obecnie na terenie bazy HMAS Kuttabul (Fleet Base East) na Garden Island. Przez najbliższe miesiące jednostka będzie służyć do szkolenia przyszłych oficerów i marynarzy. Okręt zostanie wycofany z linii pod koniec br., po 32 latach służby / Zdjęcie: MO Australii

Od kilku dni okręt znajduje się w Sydney, na terenie lokalnej bazy HMAS Kuttabul (Fleet Base East) na Garden Island. Przez najbliższe miesiące fregata będzie służyć do szkolenia przyszłych oficerów i marynarzy marynarki wojennej Australii. Zostanie wycofana z linii pod koniec br.  

HMAS Adelaide pozostawała w linii od stycznia 1983. W trakcie 32 lat służby jednostka prowadziła działania bojowe m.in. na Bliskim Wschodzie, w tym u wybrzeży Kuwejtu oraz w pobliżu Timoru Wschodniego. Plan wycofania fregaty ze służby wraz z końcem br. oznacza, że okręt nie zostanie objęty wieloletnim programem wsparcia technicznego jednostek typu Adelaide. Zakłada on m.in. remont i modernizację systemów kierowania ogniem. Prace zlecono Thales Australia (Thales Australia na usługach RAN, 2014-07-07).  

Trzecią z fregat rakietowych typu Adelaide zastąpi w linii jeden z niszczycieli przeciwlotniczych typu Hobart. Marynarka wojenna Australii oczekuje dostawy trzech jednostek tego typu. Pierwsza z nich, przyszły HMAS Hobart, powinien wejść do służby w marcu 2016. Program budowy Hobartów ma już kilkuletnie opóźnienie. Znacznie przekroczono też przyjęty kosztorys (Na ratunek AWD, 2014-12-10, Droższe Hobarty, 2014-10-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.