Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjski Su-24M zestrzelony na pograniczu tureckim

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 listopada 2015

W rejonie pogranicza syryjsko-tureckiego został zestrzelony rosyjski bombowiec frontowy Su-24M. Samolot zestrzeliły prawdopodobnie tureckie myśliwce F-16.

Płonący Su-24M na chwilę przed zderzeniem z ziemią / Zdjęcie: Twitter

Dziś rano tureckie media poinformowały o zestrzeleniu niezidentyfikowanego samolotu w pobliżu granicy z Syrią. Kolejne informacje mówiły o tym, że zestrzelenia dokonały myśliwce F-16. Wcześniej zestrzelony samolot miał być wielokrotnie w ciągu kilku minut ostrzegany i wzywany do zmiany trasy lotu. Nie wiadomo, czy ostrzeżenia dotarły do jego załogi. Tureckie media twierdzą, że nie można wykluczyć, iż samolot wykonywał zadania rozpoznawcze lub inne wrogie wobec Turcji (Porozumienie w sprawie lotów nad Syrią, 2015-10-22).

Po kilkudziesięciu minutach zestrzelenie potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony. Rosjanie stwierdzili, że zestrzelony został bombowiec frontowy Su-24M, który leciał na wysokości ok. 6 km. Według nich, samolot znajdował się nad Syrią i nie przekroczył granicy z Turcją. Miał zostać zestrzelony prawdopodobnie pociskiem wystrzelonym z ziemi.

Rosyjski lotnik z zestrzelonego Su-24M, lądujący na spadochronie / Zdjęcie: HaberturkTV

Wkrótce okazało się, że załoga zestrzelonego samolotu zdołała się katapultować. Jeden z lotników miał zostać schwytany po stronie syryjskiej. Według dostępnych informacji, znalazł się w rękach wrogich Rosjanom Turkmenów. Drugi z lotników prawdopodobnie nie żyje. Poszukiwania lotników prowadzą zarówno tureckie, jak i rosyjskie śmigłowce wojskowe.

Bombowce frontowe Su-24M wchodzą w skład rosyjskiej grupy lotniczej specjalnego przeznaczenia, która wspiera syryjskie siły rządowe (Rosyjska interwencja w Syrii, 2015-10-13). Od 30 września prowadzi ona ataki na cele sił tzw. Państwa Islamskiego. Zostały one zintensyfikowane po oficjalnym potwierdzeniu, że samolot pasażerski przewożący rosyjskich turystów Airbus A321 został zniszczony nad Synajem w wyniku zamachu bombowego. Do jego przygotowania przyznała się organizacja Ad-Daula al-Islamijja (A321: wybuch w kabinie pasażerskiej, 2015-11-19; Katastrofa A321 na Synaju, 2015-10-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.