Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Porozumienie w sprawie lotów nad Syrią

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 października 2015

USA i FR podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie operowania wojskowych statków powietrznych nad Syrią.

Zdjęcie: MO FR

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisali Memorandum o Porozumieniu w sprawie zapobiegania incydentom w przestrzeni powietrznej nad Syrią. Dokument określa zasady operowania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, a także zawiera przepisy i ograniczenia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa lotnikom obydwu krajów. 

Moskwa i Waszyngton uzgodniły, że łączność radiowa pomiędzy lotnikami Wojenno-Wozdusznych Sił i US Air Force odbywać się będzie na specjalnie ustalonej częstotliwości. Oprócz tego obydwie strony będą ze sobą pozostawały w ciągłym kontakcie, przez 24 h na dobę. Zobowiązano się także do wzajemnego udzielania pomocy w razie niebezpieczeństwa.

Dodatkowo na stronie amerykańskiej ciąży obowiązek informowania o wszelkich kwestiach pozostałych krajów członkowskich koalicji walczącej z islamistami na terenie Syrii. Wojska lotnicze tych krajów także mają przestrzegać zasad uzgodnionych przez FR i USA (Francja kontynuuje naloty na Syrię, 2015-10-09).

Jak podaje Pentagon, porozumienie nie dotyczy współpracy wojskowej, przekazywania informacji wywiadowczych, czy pozycji celów na terenie Syrii. Dokument nie jest także formą współdziałania lub poparcia dla działań wojskowych czy politycznych FR w Syrii.

Wcześniej Rosjanie zwracali uwagę, że w przestrzeni powietrznej Syrii operuje coraz więcej załogowych i bezzałogowych, wojskowych i cywilnych statków powietrznych – niekiedy jednocześnie jest ich ponad 30 – bez włączonych transponderów, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Z tego powodu dowództwo kontyngentu WWS, operującego z bazy położonej na terenie międzynarodowego portu lotniczego Latakia utrzymuje stałą łączność także z ministerstwami obrony Izraela i Turcji (Rosyjska interwencja w Syrii, 2015-10-13). 

13 października samoloty Su-24M, Su-25SM i Su-34, operujące w Syrii wykonały 41 lotów bojowych, a następnego dnia – 33 misje. W trakcie jednej z nich w pobliżu oazy Ghouta przy użyciu bomby KAB-500 zniszczono przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy Osa.

Po dniu przerwy zrealizowano 36, a 17 października – 39 lotów bojowych. Następne dni przyniosły nieco większą intensywność działań. 18 października samoloty WWS wykonały 49 misji, 19 października – 55, a 20 października – 46.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra