Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpańskie zaopatrzeniowce do Kanady

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 grudnia 2015

Marynarka wojenna Hiszpanii użyczy Kanadzie 2 okręty zaopatrzeniowe.

Hiszpańskie okręty zaopatrzeniowe będą wspierać działania operacyjne kanadyjskiej floty. Ottawa nie dysponuje obecnie jednostkami tej klasy / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Na początku lutego do Kanady uda się hiszpański okręt zaopatrzeniowy BAC Patiño (A14). Przez kilka miesięcy jednostka będzie wspierać działania operacyjne Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady). Zaopatrzeniowiec weźmie udział m.in. w serii wielonarodowych ćwiczeń morskich organizowanych wspólnie z US Navy.

We wrześniu zadania BAC Patiño przejmie BAC Cantabria (A15, Kanada wypożyczy BAC Cantabria, 2015-07-17). Drugi z zaopatrzeniowców Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) pozostanie w Kanadzie do listopada. Umowa międzyrządowa o przebazowaniu okrętów do Kanady oczekuje podpisu przedstawicieli władz obydwu państw. Wciąż nie wiadomo jednak, na jakich zasadach porozumienie zostanie zrealizowane. Jedną z opcji jest czasowe podporządkowanie BAC Patiño i BAC Cantabria dowództwu RCN. Jako alternatywę wymienia się m.in. współpracę obu flot na podobnych zasadach, jakie obowiązują podczas wielonarodowych operacji morskich prowadzonych w zapalnych częściach świata.

Wypożyczenie hiszpańskich okrętów jest jednym z kilku przejściowych rozwiązań, na jakie zdecydowały się władze Kanady. Ottawa desperacko potrzebuje przywrócenia zdolności zaopatrywania okrętów na morzu, m.in. w materiały pędne i smary. Okręty, które dotąd wykonywały te zadania, zostały już wycofane z linii lub są uszkodzone (HMCS Protecteur wycofany z linii, 2015-05-18).

Obecnie Kanada realizuje program JSS (Joint Support Ship). Jego założeniem jest budowa 2 nowych okrętów zaopatrzeniowych. Realizacja przedsięwzięcia, którego wartość oblicza się na 2,6 mld CAD (7,6 mld zł), napotkała nieoczekiwane problemy, które wpłynęły na przesunięcie terminu dostaw jednostek. Obecnie uważa się, że pierwsza z nich trafi do RCN dopiero w 2020 (Kolejne opóźnienia JSS?, 2015-05-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.