Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpańskie zaopatrzeniowce do Kanady

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 grudnia 2015

Marynarka wojenna Hiszpanii użyczy Kanadzie 2 okręty zaopatrzeniowe.

Hiszpańskie okręty zaopatrzeniowe będą wspierać działania operacyjne kanadyjskiej floty. Ottawa nie dysponuje obecnie jednostkami tej klasy / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Na początku lutego do Kanady uda się hiszpański okręt zaopatrzeniowy BAC Patiño (A14). Przez kilka miesięcy jednostka będzie wspierać działania operacyjne Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady). Zaopatrzeniowiec weźmie udział m.in. w serii wielonarodowych ćwiczeń morskich organizowanych wspólnie z US Navy.

We wrześniu zadania BAC Patiño przejmie BAC Cantabria (A15, Kanada wypożyczy BAC Cantabria, 2015-07-17). Drugi z zaopatrzeniowców Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) pozostanie w Kanadzie do listopada. Umowa międzyrządowa o przebazowaniu okrętów do Kanady oczekuje podpisu przedstawicieli władz obydwu państw. Wciąż nie wiadomo jednak, na jakich zasadach porozumienie zostanie zrealizowane. Jedną z opcji jest czasowe podporządkowanie BAC Patiño i BAC Cantabria dowództwu RCN. Jako alternatywę wymienia się m.in. współpracę obu flot na podobnych zasadach, jakie obowiązują podczas wielonarodowych operacji morskich prowadzonych w zapalnych częściach świata.

Wypożyczenie hiszpańskich okrętów jest jednym z kilku przejściowych rozwiązań, na jakie zdecydowały się władze Kanady. Ottawa desperacko potrzebuje przywrócenia zdolności zaopatrywania okrętów na morzu, m.in. w materiały pędne i smary. Okręty, które dotąd wykonywały te zadania, zostały już wycofane z linii lub są uszkodzone (HMCS Protecteur wycofany z linii, 2015-05-18).

Obecnie Kanada realizuje program JSS (Joint Support Ship). Jego założeniem jest budowa 2 nowych okrętów zaopatrzeniowych. Realizacja przedsięwzięcia, którego wartość oblicza się na 2,6 mld CAD (7,6 mld zł), napotkała nieoczekiwane problemy, które wpłynęły na przesunięcie terminu dostaw jednostek. Obecnie uważa się, że pierwsza z nich trafi do RCN dopiero w 2020 (Kolejne opóźnienia JSS?, 2015-05-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.