Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny OP typu Los Angeles na Guam

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 lutego 2014

US Navy podjęła decyzję o przebazowaniu czwartego atomowego okrętu podwodnego typu Los Angeles, USS Topeka (SSN 754) do Naval Base Guam.

USS Topeka (SSN 754) został przyjęty do służby jesienią 1989. Do czasu przebazowania na Guam, portem macierzystym okrętu pozostanie Portsmouth Naval Shipyard. Wcześniej stacjonował on w San Diego. SSN 754 będzie 4. jednostką typu Los Angeles, bazującą na terenie Naval Base Guam

O planach przebazowania 4. atomowego OP typu Los Angeles na Guam mówił, niemal przed rokiem, ówczesny zastępca Sekretarza Obrony USA, Ashton Carter. Wspominano o tym również w opublikowanym przed 2 laty raporcie Center for Strategic and International Studies (CSIS), analizującym potencjał sił zbrojnych USA na Pacyfiku (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03).

Naval Base Guam, razem z należącą do USAF Andersen Air Force Base, tworzy od 2009 dowództwo Joint Region Marianas. Jedną z alternatyw wzmocnienia jego potencjału bojowego było stałe przebazowanie tam eskadry bombowców strategicznych B-52

Termin przebazowania USS Topeka na Guam nie został podany do wiadomości. Carter sugerował jednak swego czasu, że mogłoby do tego dojść w trakcie roku budżetowego 2015, a więc np. jesienią br.

USS Topeka dołączy do 3 innych OP typu Los Angeles, stacjonujących obecnie na terenie Naval Base Guam, USS Chicago (SSN 721), USS Key West (SSN 722) i USS Oklahoma City (SSN 723). USS Key West znalazł się na Guam jesienią 2012, zastępując USS Buffalo (SSN 715), który został z kolei przebazowany na Hawaje.

Naval Base Guam była jednym z przystanków USS Freedom (LCS 1) podczas jego wielomiesięcznej misji na wodach Oceanu Spokojnego / Zdjęcia: US Navy

Decyzja o wysłaniu USS Topeka na Guam związana jest z amerykańską strategią pivotu, a wiec przebazowania większych niż do tej pory sił wojskowych na obszar Pacyfiku (Nowa strategia USA, 2012-06-01, USA zmieniają priorytety , 2011-12-08). Ta z kolei wynika ze zmieniających się uwarunkowań geopolitycznych na wodach Oceanu Spokojnego (Ostrzejsza reakcja na chińskie prowokacje, 2014-02-06) oraz toczącym się w regionie wyścigiem zbrojeń (Japonia nie chce lotniskowców... na razie, 2014-01-21, Filipiny chcą kolejne amerykańskie okręty, 2014-01-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.