Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt odebrał pierwszego Mistrala

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 02 czerwca 2016

W stoczni STX Les Chantiers de l'Atlantique w Saint Nazaire odbyła się dziś uroczystość przekazania Egiptowi pierwszego z dwóch zakupionych przez Kair okrętów desantowych klasy Mistral. W czasie ceremonii na okręcie podniesiono banderę egipskiej marynarki wojennej. Kair odkupił jednostki przeznaczone pierwotnie dla FR. Wartość kontraktu nie jest oficjalnie znana, ale nieoficjalnie szacuje się ją na 1,9 mld Euro.

ENS Gamal Abdel Nasser 1010 / Zdjęcie: Twitter

Okręt, który – na cześć drugiego prezydenta Egiptu (1954-1970) – otrzymał nazwę ENS Gamal Abdel Nasser (1010), popłynie w przyszłym tygodniu do Aleksandrii. Ma tam przybyć do końca bieżącego miesiąca, by wziąć udział w obchodach 3 rocznicy rewolucji z 30 czerwca. Kolejny Mistral – ENS Anwar Sadat (także były prezydent) (1020), ma być przekazany Egiptowi we wrześniu (Mistrale dla Egiptu dopiero latem, 2016-02-09).

W pierwszy rejs z egipską załogą Nasser wypłynął na początku maja (Testy morskie egipskiego Mistrala, 2016-05-09). Na jego pokładzie znajdowało się wówczas 170 marynarzy z Egiptu. Rejs odbywał się z udziałem 50 specjalistów francuskich, którzy odpowiadali za ich szkolenie .

Pierwotny kontrakt z FR na sprzedaż dwóch Mistrali Francuzi zawarli latem 2011. Jednak w 2014, w związku z embargiem spowodowanym konfliktem na Ukrainie, Paryż wstrzymał dostawę budowanych okrętów. W sierpniu 2015 strony zawarły ugodę, w ramach której Rosja otrzymała zwrot zaliczki i poniesionych kosztów w wysokości 950 mln Euro oraz wyposażenia dostarczonego przez przedsiębiorstwa rosyjskie (950 mln Euro za zerwanie kontraktu na Mistrale, 2015-08-25). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra