Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budżet MON na 2017

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 05 stycznia 2017

Wczoraj senacka komisja obrony narodowej pozytywnie i bez poprawek zaopiniowała wydatki obronne budżetu państwa na 2017.

W 2017 Polska przeznaczy na obronność 37,152 mld zł / Zdjęcie: kpr. Daniel Chojak

Wydatki obronne budżetu państwa w 2017 zaplanowano na kwotę 37,152 mld zł, czyli zgodnie z ustawowym wymogiem, by przeznaczać na ten cel 2%. PKB przewidywanego na rok poprzedni (Nowy budżet MON, 2016-10-20). W porównaniu z 2016 budżet obronny ma wzrosnąć o 1,3%, czyli o 1,253 mld zł. Wydatki obronne dopełnia także rezerwa celowa w wysokości 200 mln zł na zakup samolotów do przewozów najważniejszych osób w państwie (Umowa zakupu G550 podpisana, 2016-11-15).

Tegoroczny budżet MON pozwoli na poprawę kluczowych zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP. Zadania rzeczowe zostały ukierunkowane na osiągnięcie docelowej struktury SZ RP i wyższych standardów wyszkolenia i wyposażenia, realizację zadań wynikających z decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie, rozbudowę infrastruktury wojskowej w celu sprawnego przyjęcia sojuszniczych sił wzmocnienia, rozbudowę jednostek wojskowych na wschodzie kraju i formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród priorytetów finansowych MON są także m.in. rozwijanie współpracy z USA, w tym w zakresie obecności amerykańskich wojsk i instalacji w Polsce, oraz rozwój bezpieczeństwa cybernetycznego (Amerykanie przybywają do Europy, 2017-01-04).

Jak powiedział dyrektor Departamentu Budżetowego MON gen. dyw. Sławomir Pączek, 4-% wzrost budżetu MON zostanie przeznaczony częściowo na zakup dodatkowych środków bojowych, wzrost uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska, a także na formowane od postaw Wojsk OT (Prezydent mianował Dowódcę Wojsk OT , 2016-12-30). Na wydatki majątkowe – czyli zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, inwestycje budowlane i inwestycje we wspólną infrastrukturę NATO w ramach programu NSIP – MON ma przeznaczyć w tym roku 10,2214 mld zł, czyli 27,7% swojego budżetu (ustawa wymaga minimum 20%).

Plan Modernizacji Technicznej, obejmujący najważniejsze zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, będzie miał w 2017 budżet na poziomie niecałych 9,2 mld zł (o 0,7% mniej niż w 2016). Priorytetowymi zadaniami modernizacji technicznej są m.in. system obrony powietrznej, śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych, modernizacja Marynarki Wojennej i bezzałogowce. Wśród najważniejszych inwestycji budowlanych wskazano infrastrukturę potrzebną Wojskom OT, modernizację obiektów szkoleniowych, sztabowych i koszarowych oraz infrastrukturę potrzebną do wprowadzania nowego sprzętu.

Inwestycje mają objąć także system dostępu do obiektów wojskowych, modernizacje i rozbudowę sieci teleinformatycznych oraz modernizację baz, składnic i stacji paliwowych. Inwestycje w ramach programu NSIP to m.in. infrastruktura potrzebna do przyjęcia wojsk sojuszniczych w Polsce. Wydatki na utrzymanie jednostek wojskowych i szkolenie  wyniosą 6,3347 mld zł. Pozwoli to zintensyfikować szkolenie wojsk w porównaniu z 2016, a także wzmocnić jednostki na ścianie wschodniej.

Na emerytury, renty i inne świadczenia MON ma przeznaczyć 7,6013 mld zł. Wydatki osobowe (pensje dla żołnierzy i pracowników cywilnych) mają wynieść 9,2728 mln zł. Budżet MON zakłada, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie o 3,5 tys., do poziomu 105 tys. etatów. Wytyczne MON wskazują, że spośród nowych etatów 1,6 tys. trafi do dowództw brygad Wojsk OT, a także do 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku i 1. Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej.

Na podstawie informacji PAP


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.