Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bombardowanie północnego Libanu

Strategia i polityka, 19 marca 2013

Syryjskie lotnictwo wojskowe dokonało nalotu na terytoria na północy Libanu.

W ocenie Damaszku, górzyste tereny wokół libańskiego Arsal stanowią schronienie dla bojowników, którzy wspierają syryjskich powstańców w walce z siłami reżimowymi. Zjawisko to potęguje fakt zamieszkiwania omawianego obszaru przez ludność sunnicką, otwarcie solidaryzującą się ze zbrojną opozycją w Syrii / Zdjęcie: RT

Do zdarzenia doszło wczoraj. Grupa syryjskich samolotów wojskowych (niektóre źródła wspominają również o śmigłowcach), przekroczyła granicę z Libanem i odpaliła kilka pocisków rakietowych w kierunku górzystych terenów w pobliżu miasta Arsal. Nalot został potwierdzony m.in. przez libańskie władze państwowe oraz Departament Stanu USA.

Incydent stanowi kolejne potwierdzenie tego, że ponad 2-letnia już wojna domowa w Syrii (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06) zaczyna w coraz większym stopniu rozlewać się na państwa ościenne. W przeszłości podobnych aktów zbrojnych doświadczyły Turcja (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16), Izrael (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08) oraz Irak (Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14).

Wczorajszy nalot został skrytykowany przez społeczność międzynarodową i oceniony jako wyraźne pogwałcenie suwerenności Libanu. Damaszek twierdzi z kolei, że był to akt samoobrony podyktowany względami ochrony terytorium kraju przed infiltracją ze strony libańskich bojowników wspierających syryjskich rebeliantów.

Warto przypomnieć, że w przeszłości Damaszek wielokrotnie wytykał już władzom w Bejrucie, że te nie przykładają odpowiedniej wagi do uszczelnienia swej granicy z Syrią. W wyniku tego, do kraju nieustannie przenikają uzbrojone grupy bojowników, które następnie angażują się w działania zbrojne przeciwko siłom reżimu Baszara al-Asada. Nieszczelne pogranicze sprzyja również tworzeniu kanałów przerzutowych, którymi wysyłane jest uzbrojenie, trafiające następnie w ręce syryjskich powstańców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.