Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza bateria Iron Dome dla rezerwistów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 sierpnia 2013

Wojska lotnicze Izraela zamierzają sformować kolejną, szóstą już baterię systemu zwalczającego rakiety i pociski artyleryjskie Iron Dome (Żelazna Kopuła). Za jej obsługę odpowiedzialni mają być, inaczej niż do tej pory, żołnierze sił rezerwowych.

Wojska lotnicze Izraela nie podają terminu włączenia do służby kolejnej baterii Iron Dome. Wiadomo jedynie, że trwa montaż poszczególnych elementów składowych zestawu, a także z selekcja żołnierzy mających stanowić w przyszłości jej obsługę / Zdjęcie: MO Izraela 

Wojska lotnicze Izraela dysponują pięcioma w pełni wyposażonymi bateriami Iron Dome. Do sformowania ostatniej z nich doszło wiosną 2013 (Piąta bateria Iron Dome w służbie, 2013-04-04, Piąta bateria Iron Dome już wkrótce, 2012-11-05). Wszystkie zostały rozmieszczone w najbardziej wrażliwych częściach kraju, a więc m.in. przy granicy z Egiptem (Iron Dome przy granicy z Egiptem, 2012-08-20) i Libanem, a także w rejonie Strefy Gazy (Iron Dome w Beer Szewa, 2011-03-28, Iron Dome zestrzelił pocisk, 2011-04-08).

Ogłoszone plany sformowania kolejnej, 6. już baterii Iron Dome są m.in. pochodną ogłoszonych wiosną br. planów Departamentu Obrony USA. Waszyngton zapowiedział bowiem kontynuację wsparcia finansowego strony izraelskiej w programie rozwoju całego systemu przeciwrakietowego. Odmiennie niż w przeszłości, część środków miałaby zostać spożytkowana także na sam zakup kolejnych zestawów (Dodatkowe fundusze na Iron Dome, 2013-04-17).

Co ciekawe, inaczej niż w przypadku wcześniejszych, 6. bateria ma być obsługiwana przez rezerwistów, a nie żołnierzy czynnej służby wojskowej. Pozwoli to na obniżenie kosztów, przy zachowaniu możliwości szybkiego zmobilizowania jednostki w okresie podwyższonego ryzyka atakami artyleryjskich pocisków rakietowych, wystrzeliwanych przez bojowników Hamasu lub Hezbollahu. Pododdział będą tworzyli kierowani wkrótce do rezerwy żołnierze obsługujący obecnie w służbie czynnej zestawy Iron Dome.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.