Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA w Jordanii na wiele lat

Strategia i polityka, 19 sierpnia 2013

Amerykańska obecność wojskowa w Jordanii potrwa najprawdopodobniej na wiele lat. Wszystko między innymi za sprawą wojny domowej w sąsiedniej Syrii.

Oficjalnie głównym celem amerykańskiej obecności wojskowej w Jordanii jest niedopuszczenie do destabilizacji wewnętrznej tego państwa, jako efektu ubocznego wojny domowej w sąsiedniej Syrii. Z czasem kraj ten może stać się dla USA nowym centrum koordynacji operacji wojskowo-wywiadowczych realizowanych na Bliskim Wschodzie / Zdjęcie: Stripes

Przypomnijmy, że zgodnie z niedawną decyzją władz w Waszyngtonie, USA wysłały do Jordanii ok. 1 000 żołnierzy (USA pozostawią w Jordanii 700 wojskowych, 2013-06-24). Część grupy tworzą wojskowi z 1. Dywizji Pancernej  z Fort Bliss w Teksasie (USA wyślą żołnierzy do Jordanii, 2013-04-18). W większości są to specjaliści łączności oraz działań wywiadowczych.

Poza żołnierzami, USA planuje rozmieszczenie na terytorium Jordanii 1-2 zestawów przeciwlotniczych Patriot (USA wyśle Patrioty i F-16 do Jordanii, 2013-06-04, Patrioty na północy Jordanii?, 2013-05-27) oraz 12-24 samolotów wielozadaniowych F-16. Wszystko to związane jest m.in. z trwającą od ponad 2 lat wojną domową w sąsiedniej Syrii (ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii, 2013-07-26), która mocno zagroziła jordańskiemu bezpieczeństwu wewnętrznemu.

Czas trwania amerykańskiej obecności wojskowej w Jordanii nigdy nie został oficjalnie określony. Co ciekawe, według niedawnych słów szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generała Martina Dempseya, Amerykanie mogą pozostać w tym państwie przez wiele lat. Jest to tłumaczone właśnie niestabilną sytuacją w Syrii, scenariusze rozwoju której są trudne do przewidzenia.

Nie ulega jednak wątpliwości, że fakt stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Jordanii ma dla Waszyngtonu dodatkowe znaczenie. Państwo to może stać się bowiem dla USA w najbliższych latach nieformalną bazą wypadową do koordynacji i realizacji działań na całym Bliskim Wschodzie. Ma to duże znaczenie ze względu na dostrzegalną w ostatnich miesiącach destabilizację sytuacji wewnętrznej w praktycznie każdym z państw sąsiadujących z Syrią, a więc Libanie (Bombardowanie północnego Libanu, 2013-03-19), Iraku (Irak się wykrwawia, 2013-08-05), Izraelu (Izraelski OP wykonał atak na Syrię, 2013-07-15) oraz Turcji (Turcja ponownie ostrzelana, 2013-07-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra