Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Navantia na dłużej w Norwegii

Marynarka wojenna, 03 listopada 2014

Siły zbrojne Norwegii przedłużyły umowę z hiszpańską Navantią o wsparciu technicznym fregat rakietowych typu Fridtjof Nansen.

Przedłużone porozumienie obowiązuje do grudnia przyszłego roku. Hiszpański producent będzie do tego czasu odpowiedzialny za dokonywanie regularnych przeglądów technicznych i napraw 5 norweskich fregat rakietowych typu Fridtjof Nansen. Hiszpanie skupią się przede wszystkim na systemie dowodzenia i kierowania ogniem oraz siłowni okrętowej.

Pierwsze porozumienie o wsparcie technicznym Fridtjof Nansen podpisano z Hiszpanami w połowie 2013 (Wsparcie techniczne dla Fridtjof Nansen, 2013-06-28). Wybór hiszpańskiego producenta przez Norwegów był naturalnym rozwinięciem wcześniejszej współpracy. Navantia odpowiadała bowiem za budowę i dostawę okrętów, opartych na projekcie fregat rakietowych typu Álvaro de Bazán (projekt F100), eksploatowanych przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii). Jednostki dostarczano w latach 2006-2011 (Thor Heyerdahl w Norwegii, 2011-01-19).

Sprzedaż fregat Norwegii jest jednym z najważniejszych sukcesów eksportowych hiszpańskich fregat typu Álvaro de Bazán. Poza Oslo, na zakup opartych na ich projekcie okrętów zdecydowała się też Australia. Canberra pozyska w najbliższych latach 3 niszczyciele przeciwlotnicze typu Hobart. Navantia zgodziła się w ostatnich tygodniach na wsparcie techniczne nie radzącego sobie z budową okrętów konsorcjum Air Warfare Destroyer (Droższe Hobarty, 2014-10-23, Navantia na ratunek AWD, 2014-09-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.