Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mi-35 dla Pakistanu

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 16 listopada 2014

Rosyjskie elity polityczne zgodziły się na sprzedaż śmigłowców bojowych Mi-35 do Pakistanu. Do tej pory część rosyjskich polityków obawiała się reakcji Indii.

Od czerwca 2014 wojska pakistańskie używają śmigłowców Mi-17 do przeprowadzania operacji kontrterrorystycznych na granicy z Afganistanem. Nowocześniejsze Mi-35 wspomogłyby te działania, szczególne w rejonie Waziristanu / Zdjęcie: MO Rosji

12 listopada Aleksiej Diedow, ambasador Federacji Rosyjskiej w Pakistanie potwierdził, że Rosja gotowa jest zignorować naciski Indii i podpisać umowę na sprzedaż Mi-35. Diedow wspomniał również, że najbliższa wizyta Sergieja Szojgu w Islamabadzie będzie dotyczyć także tej kwestii. Sprawa będzie też przedmiotem obrad na planowanym na 26 listopada spotkaniu międzyrządowej komisji pakistańsko-rosyjskiej. Nieznana jest dokładna liczba śmigłowców, które Pakistan chce zakupić, jednak część źródeł sugeruje, że może to być około 20 wiropłatów.

Jeżeli umowa dojdzie do skutku, będzie miała negatywny wpływ na stosunki między Moskwą a Nowym Delhi. Pierwsze informacje o możliwej sprzedaży Mi-35 do Pakistanu pojawiły się w czerwcu 2014 i już wtedy wywołały bardzo ostrą reakcję władz indyjskich (Rosyjskie śmigłowce dla Pakistanu, 2014-06-03). Część komentatorów uważała nawet, że jest to rosyjska próba szantażu, mająca zmusić Indie do bliższej współpracy z Rosją.

Wojska Pakistanu od dawna używają rosyjskiego sprzętu, m.in. w służbie są 93 śmigłowce wielozadaniowe Mi-17. Dlatego, jak twierdzą przedstawiciele pakistańskiej generalicji, przyzwyczajenie się do innej konstrukcji z Federacji Rosyjskiej byłoby dużo łatwiejsze, niż zakup zupełnie nowego typu wiropłatów. Warto dodać, że tegoroczny budżet Islamabadu zakładał realizację programu zakupu śmigłowców bojowych (Nowy budżet obronny Pakistanu, 2014-06-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.