Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie zamawiają M777

Wojska lądowe, 15 maja 2015

Władze Indii wydały zgodę na zakup 145 155-mm lekkich haubic holowanych M777A2. Wartość kontraktu wyniesie 27 mld INR.

Władze Indii wydały długo wyczekiwaną zgodę na zakup 155-mm lekkich haubic holowanych M777A2. W pierwszej kolejności Indie nabędą 145 zestawów artyleryjskich. W planach jest najprawdopodobniej zamówienie dodatkowej liczby haubic, co było jednym z warunków uruchomienia ich lokalnej produkcji, stawianych przez BAE Systems / Zdjęcie: BAE Systems

Indyjska rada ds. zakupów wojskowych (DAC) wydała w środę długo wyczekiwaną zgodę na zakup 145 haubic holowanych M777A2 o długości lufy 39 kalibrów. Zestawy artyleryjskie zostaną zakupione w ramach amerykańskiego rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w realizacji porozumienia będą siły zbrojne USA. Wartość kontraktu wyniesie 27 mld INR (1,5 mld zł).

New Delhi zapewnia, że warunki umowy będą zgodne z zasadami nowej indyjskiej polityki Buy and Make in India. BAE Systems zgodziło się na uruchomienie w Indiach zakładów montażu końcowego haubic. Porozumienie zostanie zrealizowane przy współpracy z jednym z lokalnych przedsiębiorstw zbrojeniowych. M777A2 będą powstać w kraju na zasadzie transferu technologii.

Co ciekawe, BAE Systems zwracało uwagę na początku br., że uruchomienie lokalnej produkcji M777 przy tak małej liczbie zamawianych dział, będzie nieopłacalne (Kolejne podejście do M777, 2015-01-15). Producent apelował jednocześnie do władz Indii o rozważenie zwiększenia zamówienia, np. do 450 haubic. Niewykluczone, że porozumienie handlowe, które zostanie wkrótce oficjalnie zawarte, będzie zawierało opcję zakupu dodatkowej liczby zestawów artyleryjskich.

Dowództwo wojsk lądowych Indii od wielu lat bezskutecznie zabiegało o zakup lekkich haubic holowanych (Indie jednak bez M777?, 2014-07-14). Sprzęt trafi w ręce żołnierzy nowo formowanego 17. Korpusu Górskiego, rozlokowanego wzdłuż mierzącej 4000 km indyjsko-chińskiej linii demarkacyjnej. Władze centralne długo zwlekały z podjęciem decyzji w sprawie zakupu M777A2, zwracając uwagę na zbyt duże wymagania cenowe stawiane przez BAE Systems oraz niekorzystne warunki oferowanego New Delhi offsetu.

Radość dowództwa wojsk lądowych Indii z zakupu M777 będzie tym większa, że przed kilkoma tygodniami rząd wydał zgodę na rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej rodzimych 155-mm lekkich holowanych armatohaubic Dhanush z lufami o długości 45 kalibrów (Rusza produkcja Dhanusha, 2015-04-29). Decyzja została podjęta po zakończeniu wielomiesięcznych testów ogniowych, prowadzonych w ekstremalnych warunkach pogodowych, latem i zimą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra