Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie zostaną w Morón

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 maja 2015

Wczoraj zakończono wielomiesięczne negocjacje w sprawie warunków stacjonowania amerykańskiego kontyngentu wojskowego na południu Hiszpanii. Amerykanie otrzymali bezterminową zgodę na użytkowanie obiektów w Base Aérea de Morón.

Sekretarz Stanu USA, John Kerry, podpisze aneks do umowy o stacjonowaniu amerykańskich wojsk w Hiszpanii podczas rozpoczynającej się jutro dwudniowej wizyty w tym państwie. Amerykanom zależało na wypracowaniu nowego porozumienia przed zapowiedzianymi na koniec 2015 wyborami parlamentarnymi / Zdjęcie: USMC

Władze Hiszpanii wydały wczoraj długo wyczekiwaną zgodę na zmianę warunków stacjonowania amerykańskiego kontyngentu sił reagowania kryzysowego (Special-Purpose Marine Air-Ground Task Force, Crisis Response, SP-MAGTF CR) w pobliżu Sewilli (Więcej Marines w Hiszpanii?, 2015-01-06). Amerykanie zajmą Base Aérea de Morón bezterminowo. Do tej pory USA musiały co roku starać się o przedłużenie specjalnej międzyrządowej umowy. To jednak nie koniec zmian.

Madryt zgodził się bowiem również na zwiększenie liczebności SP-MAGTF CR do 2200 żołnierzy i 500 pracowników cywilnych. Docelowo komponent lotniczy SP-MAGTF CR ma składać się z co najmniej 26 statków powietrznych. Obecnie formacja ma na stanie 12 przemiennopłatów MV-22B Osprey i 4 tankowce KC-130J (USMC zwiększają kontyngent w Moron, 2014-03-10).

Amerykanie zobowiązali się również do wyremontowania i rozbudowy obiektów w Base Aérea de Morón. USA wyłożą na ten cel ok. 26 mln euro (106 mln zł). Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przez hiszpańskie przedsiębiorstwa i dostawców, co pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę.

Głównym zadaniem stacjonujących w Hiszpanii Marines jest ochrona amerykańskich obywateli oraz przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych w destabilizowanych walkami wewnętrznymi państwach Afryki. Tak było m.in. w przypadku Sudanu Południowego, gdzie w grudniu 2013 wybuchła wojna między dwiema największymi grupami etnicznymi (Marines wracają do Moron, 2014-03-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.