Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

17 ofiar katastrofy afgańskiego śmigłowca

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 sierpnia 2015

Afgański śmigłowiec wojskowy rozbił się dziś na południu kraju. Zginęło 17 osób znajdujących się na pokładzie.

Dziś rozbił się jeden z afgańskich śmigłowców transportowych. Na jego pokładzie znajdowało się 17 osób – 5 członków załogi i 12 żołnierzy. Wszyscy zginęli / Zdjęcie: Wiertoloty Rossiji

Z nieznanych przyczyn afgański śmigłowiec transportowy rozbił się dziś na terenie południowej prowincji Zabul. Śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na jego pokładzie – 5 członków załogi i 12 żołnierzy. Wiropłat wykonywał rutynową misję transportu sprzętu wojskowego i zaopatrzenia.

Al-Jazeera podaje, powołując się na źródła zbliżone do ministerstwa obrony Afganistanu, że śmigłowiec – najprawdopodobniej jednej z wiropłatów rodziny Mi-17 (Koniec dostaw Mi-17W-5 dla Afganistanu, 2014-10-30) – rozbił się z przyczyn technicznych. Mniej prawdopodobna jest wersja o zestrzeleniu wiropłata przez bojówkarzy jednej z afgańskich organizacji islamistycznych działających w regionie.

Nie można tego jednak wykluczyć, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach talibowie przypuścili serię ataków na afgańskie posterunki kontrolne i bazy, w wyniku których zginęło co najmniej kilkudziesięciu żołnierzy (Talibowie pojmali ponad 100 afgańskich żołnierzy, 2015-07-27; Rosną straty Afgańczyków, 2015-07-16). Co więcej, w mediach społecznościowych powiązanych z talibami miały pojawić się wpisy, w których islamiści chwalą się zestrzeleniem wiropłata.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.