Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbrajanie B-52H

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 września 2015

US Air Force rozpoczęły proces pozbawiania niektórych bombowców B-52H zdolności przenoszenia broni nuklearnej.

Pierwszy z 42 bombowców B-52H, które zostaną pozbawione zdolności przenoszenia broni nuklearnej na mocy porozumienia New START / Zdjęcie: US Air Force

Air Force Global Strike Command (AFGSC, dowództwo lotnictwa uderzeniowego) rozpoczęło proces pozbawiania części bombowców strategicznych B-52H zdolności do przenoszenia broni nuklearnej. Proces jest częścią porozumienia New START, podpisanego w kwietniu 2010 przez Federację Rosyjską i Stany Zjednoczone Ameryki (START został podpisany, 2010-04-09).

Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych (ICBM) i pocisków balistycznych głębina wodna-powierzchnia (SLBM) do łącznie 1550. Do limitu tego wlicza się ciężkie samoloty bombowe, gdzie każdy pojedynczy samolot uznaje się za jedną głowicę.

Umowa ustanowiła także łączny limit 800 rozmieszczonych i nierozmieszczonych wyrzutni pocisków ICBM oraz SLBM, a także ciężkich samolotów bombowych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia nuklearnego, przy czym łączna liczba rozmieszczonych wyrzutni ICBM, SLBM oraz ciężkich samolotów bombowych nie może przekroczyć 700. Zgodnie z postanowieniami traktatu, do 5 lutego 2018 strony umowy muszą dostosować swój arsenał strategicznej broni nuklearnej do ustanowionych traktatem limitów.

Amerykanie pozbawią zdolności przenoszenia broni nuklearnej 30 samolotów bombowych B-52H, wchodzących w skład 307th Bomb Wing (Skrzydła Bombowego) z bazy Barksdale. Prace przy pierwszym z nich, noszącym oznaczenie taktyczne 61-1021, zakończono kilka dni temu. Analogiczne działania zostaną wykonane przy 12 B-52H znajdujących się w 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group w Davis-Monthan. Prace zostaną zakończone na początku 2017.

Obecnie AFGSC dysponuje 76 bombowcami B-52H, których średni wiek wynosi 53 lata. Oprócz tego w Davis-Monthan znajdują się także 94 B-52G, które w każdej chwili mogą być przywrócone do stanu zdatności do lotu. Pentagon zakłada, że B-52H pozostaną w służbie jako podstawowe bombowce strategiczne US Air Force co najmniej do 2040, dzięki modernizacjom, umożliwiającym przenoszenie nowych typów uzbrojenia i zasobnika celowniczego AN/AAQ-33 Sniper, ucyfrowieniu środków łączności, zabudowaniu nowego radiolokatora i nowych urządzeń łączności satelitarnej (Nowe silniki dla B-52?, 2014-10-20; Modernizacja B-52H, 2014-01-12). Co 18-24 miesiące wdrażane też będzie nowe oprogramowanie.

Po reorganizacji, zapowiedzianej wiosną br. w skład AFGSC wejdą także 63 bombowce B-1B i 20 B-2A (Reorganizacja lotnictwa bombowego US Air Force , 2015-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.