Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wojskowe deklaracje PiS

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 października 2015

Posłowie Jarosław Gowin i Michał Jach wezwali obecne władze o niepodejmowanie istotnych decyzji o zakupach wojskowych do czasu rozpoczęcia prac przez nowy rząd, w tym w przetargu śmigłowcowym i programie Wisła.

Posłowie: Michał Jach i Jarosław Gowin / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Wymienieni posłowie Zjednoczonej Prawicy oraz Prawa i Sprawiedliwości są wskazywani jako prawdopodobni kandydaci do objęcia najwyższych stanowisk w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przypadku tworzenia rządu przez te ugrupowania. Wezwali oni koalicję PO-PSL do niepodejmowania decyzji w dziedzinie obronności, które miałyby wpływ na działania przyszłych władz. Wskazywali, że dotyczy to ewentualnego podpisania umowy zakupu śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal (Ujawniono cenę zakupu Caracali, 2015-09-25), ale również niewysyłania do USA formalnego zapytania dotyczącego nabycia zestawów Patriot, co rozpoczęłoby procedurę ich zakupu w ramach programu FMS (Amerykańskie interesy MON, 2015-05-21, Kilka otwartych pytań do MON, 2015-05-16). Poseł Jach wskazał też na inne postępowania, w tym dotyczące bsl (Konsorcjum PGZ także oferuje Gryfa , 2015-09-23, Umowa PGZ i Elbit Systems ws. Gryfa, 2015-09-17), czy modernizacji czołgów Leopard (Deklaracja dla WZM Poznań, 2015-10-14).

Ich wystąpienie było częścią spotkania zorganizowanego przez Gazetę Polską, w którym wzięli udział także poseł Antoni Macierewicz, dyrektor zarządzający PZL Świdnik – Krzysztof Krystowski i Tomasz Szadkowski, prezes Fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych.

Zgromadzeni stwierdzili, ze stan polskiej obronności, w tym sił zbrojnych i przemysłu specjalnego, jest zły. Wskazano m. in. na fiasko tworzenia Narodowych Sił Rezerwowych i negatywne skutki reformy systemu dowodzenia. Postulowano w związku z tym stworzenie formacji Obrony Terytorialnej (zintegrowanej z siłami operacyjnymi, ale pełniących zadania wsparcia czy zabezpieczenia) oraz przywrócenie wcześniejszej pozycji Sztabu Generalnego WP. Według posła Antoniego Macierewicza, w przypadku zwycięstwa PiS, celem tego ugrupowania będzie również zlokalizowanie stałych baz amerykańskich w Polsce, jako gwarancji bezpośredniego wsparcia Waszyngtonu w przypadku zagrożenia suwerenności naszego kraju. Deklarowano także wzmocnienie pozycji Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Stwierdzono, że program modernizacji sił zbrojnych jest realizowany z opóźnieniami, głównie ze względu na słabość instytucji odpowiedzialnych za zakupy uzbrojenia, które są niezdolne do sprawnego zarządzania przedsięwzięciami o wielomiliardowej wartości. Poseł Michał Jach zadeklarował – w przypadku wyborczego zwycięstwa – stworzenie Agencji ds. Uzbrojenia, wzorowanej na podobnych instytucjach w krajach sojuszniczych. Zatrudniałaby ona zdecydowanie więcej osób niż obecne rozproszone komórki i więcej cywilów odpowiedzialnych np. za analizy rynku czy negocjacje. Instytucja zajmowałaby się planowaniem i zakupami sprzętu, offsetem, nadzorowaniem prac B+R oraz wsparciem eksportu.

Wskazano, że Polska znajduje się na przedostatnim miejscu – jedynie przed Portugalią, a nawet za Grecją – w europejskim zestawieniu państw o najbardziej niekorzystnym stosunku importu specjalnego do eksportu. Jednocześnie wzrasta rola przedsiębiorstw prywatnych, w tym z kapitałem zagranicznym. Zadeklarowano większe wsparcie państwa dla tego sektora, bez rozróżnienia sytuacji właścicielskiej. Zarówno przez lokowanie zamówień, jak i – w ramach programu reindustrializacji Polski – przez rządowe inwestycje (przyjęto przy tym hasło COP XXI wieku).

Poseł Antoni Macierewicz powiedział, że po ewentualnym zwycięstwie w wyborach PiS doprowadzi do zerwania przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla WP i skierowania tego zamówienia do zakładów w Mielcu lub Świdniku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.