Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Sindhudhvaj zatopił USS City of Corpus Christi?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 grudnia 2015

Według mediów indyjskich, w czasie ćwiczeń Malabar 2015 okręt podwodny INS Sindhudhvaj w symulowanej walce zatopił amerykański okręt atomowy USS City of Corpus Christi.

INS Sindhudhvaj to okręt starego sowieckiego projektu 877EKM z napędem diesel-elektrycznym. Został zwodowany blisko 30 lat temu, w czerwcu 1987

Wcześniej media indyjskie, a teraz amerykańskie donoszą o niespodziewanym przebiegu wielonarodowych, indyjsko-japońsko-amerykańskich ćwiczeń Malabar 2015 (Rozpoczęto Malabar 2015, 2015-10-14), które odbywały się w Zatoce Bengalskiej w październiku br. Jednym z ich elementów była symulowana walka pomiędzy indyjskim, konwencjonalnym okrętem podwodnym INS Sindhudhvaj (S56), typu Sindhughosh, a amerykańskim atomowym okrętem podwodnym typu Los Angeles, USS City of Corpus Christi (SSN705).

Po pobraniu aktualnych informacji o sytuacji bojowej oba okręty zanurzyły się w wodach zatoki i rozpoczęły polowanie na siebie. Kilka godzin później, gdy Amerykanie nadal poszukiwali przeciwnika, zostali poinformowani o zakończeniu symulowanej walki. USS City of Corpus Christi został zatopiony torpedą TE-2 kal. 533 mm wystrzeloną z INS Sindhudhvaj.

USA stawiają na atomowe okręty podwodne ze względu na ich zasięg i możliwą długotrwałość działania w zanurzeniu, czego wymaga rola światowego mocarstwa. USS City of Corpus Christi to jeden z najstarszych okrętów typu Los Angeles, zwodowany w 1983. Jego bazą jest Pearl Harbor na Hawajach

Indyjski okręt do wykrycia jednostki amerykańskiej wykorzystał system hydroakustyczny nowej generacji USHUS, który został zainstalowany w ramach niedawnej modernizacji. To rodzimy produkt z bogatą bazą sygnatur szumów potencjalnych przeciwników. Warto przypomnieć, że INS Sindhudhvaj to okręt starego sowieckiego projektu 877EKM. Został zwodowany blisko 30 lat temu, w czerwcu 1987. Indie dysponują obecnie dziewięcioma takimi okrętami (INS Sindhukirti wraca do służby, 2015-06-02).

Ambasada USA w New Delhi nie chciała komentować doniesień medialnych. Teraz krytyczny artykuł o możliwościach amerykańskiej floty podwodnej ukazał się we wpływowym The National Interest. Gazeta zwraca uwagę, że załogę INS Sindhudhvaj stanowili marynarze indyjscy, a nie rosyjscy, zaś okręt był modernizowany przez rodzime stocznie. Możliwości FR, zarówno co do wyszkolenia, jak wyposażenia okrętów, są znacznie większe, co może źle wróżyć w wypadku ewentualnego konfliktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.