Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

INS Sindhudhvaj zatopił USS City of Corpus Christi?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 27 grudnia 2015

Według mediów indyjskich, w czasie ćwiczeń Malabar 2015 okręt podwodny INS Sindhudhvaj w symulowanej walce zatopił amerykański okręt atomowy USS City of Corpus Christi.

INS Sindhudhvaj to okręt starego sowieckiego projektu 877EKM z napędem diesel-elektrycznym. Został zwodowany blisko 30 lat temu, w czerwcu 1987

Wcześniej media indyjskie, a teraz amerykańskie donoszą o niespodziewanym przebiegu wielonarodowych, indyjsko-japońsko-amerykańskich ćwiczeń Malabar 2015 (Rozpoczęto Malabar 2015, 2015-10-14), które odbywały się w Zatoce Bengalskiej w październiku br. Jednym z ich elementów była symulowana walka pomiędzy indyjskim, konwencjonalnym okrętem podwodnym INS Sindhudhvaj (S56), typu Sindhughosh, a amerykańskim atomowym okrętem podwodnym typu Los Angeles, USS City of Corpus Christi (SSN705).

Po pobraniu aktualnych informacji o sytuacji bojowej oba okręty zanurzyły się w wodach zatoki i rozpoczęły polowanie na siebie. Kilka godzin później, gdy Amerykanie nadal poszukiwali przeciwnika, zostali poinformowani o zakończeniu symulowanej walki. USS City of Corpus Christi został zatopiony torpedą TE-2 kal. 533 mm wystrzeloną z INS Sindhudhvaj.

USA stawiają na atomowe okręty podwodne ze względu na ich zasięg i możliwą długotrwałość działania w zanurzeniu, czego wymaga rola światowego mocarstwa. USS City of Corpus Christi to jeden z najstarszych okrętów typu Los Angeles, zwodowany w 1983. Jego bazą jest Pearl Harbor na Hawajach

Indyjski okręt do wykrycia jednostki amerykańskiej wykorzystał system hydroakustyczny nowej generacji USHUS, który został zainstalowany w ramach niedawnej modernizacji. To rodzimy produkt z bogatą bazą sygnatur szumów potencjalnych przeciwników. Warto przypomnieć, że INS Sindhudhvaj to okręt starego sowieckiego projektu 877EKM. Został zwodowany blisko 30 lat temu, w czerwcu 1987. Indie dysponują obecnie dziewięcioma takimi okrętami (INS Sindhukirti wraca do służby, 2015-06-02).

Ambasada USA w New Delhi nie chciała komentować doniesień medialnych. Teraz krytyczny artykuł o możliwościach amerykańskiej floty podwodnej ukazał się we wpływowym The National Interest. Gazeta zwraca uwagę, że załogę INS Sindhudhvaj stanowili marynarze indyjscy, a nie rosyjscy, zaś okręt był modernizowany przez rodzime stocznie. Możliwości FR, zarówno co do wyszkolenia, jak wyposażenia okrętów, są znacznie większe, co może źle wróżyć w wypadku ewentualnego konfliktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra