Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia chce powrotu do trójnarodowych ćwiczeń

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 14 stycznia 2014

Japonia chciałaby wziąć udział w tegorocznej edycji amerykańsko-indyjskich ćwiczeń morskich Malabar 2014.

W minionych latach malała nie tylko liczba uczestników Malabar, ale także ich znaczenie. Wystarczy wspomnieć, że w listopadzie US Navy reprezentował niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS McCampbell (DDG 85). Rok wcześniej zaś cała lotniskowcowa grupa bojowa (Carrier Strike Group) 1 z atomowym lotniskowcem typu Nimitz, USS Carl Vinson (CVN 70) na czele / Zdjęcie: US Navy

Pomysł został poruszony podczas zeszłotygodniowej wizyty ministra obrony Japonii, Itsunori Onodery, w Indiach. Malabar to cykliczne coroczne ćwiczenia realizowane przez Bhāratīya Nau Senā (marynarkę wojenną Indii) i US Navy. W przeszłości, Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSDF) brały już udział w całym przedsięwzięciu. Tak było m.in. w 2009.

Od tego czasu formuła ćwiczeń zmieniła się, a najważniejszą zmianą było ograniczenie liczby uczestników do zaledwie 2 państw. Nie bez powodu zresztą. Bilateralna formuła Malabar została narzucona przez New Delhi, które z jednej strony obawiało się reakcji ChRL na kolejne edycje trójnarodowych ćwiczeń, zwłaszcza kiedy udział miałyby brać w nich siły morskie 3 głównych adwersarzy Pekinu na wodach Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Z drugiej strony, Indie nie zgodziły się też na włączenie w całe przedsięwzięcie takich państw jak np. Australia, pragnąc maksymalnie zacieśnić poziom interakcji z USA.

Nie wiadomo, jaka będzie reakcja New Delhi i Waszyngtonu na propozycję Onodery. Zwłaszcza, że Japończycy regularnie biorą już udział w ćwiczeniach morskich realizowanych wespół z USA i Indiami (Indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie, 2013-12-18, Jeszcze o Dawn Blitz, 2013-07-03).

Na ostateczną odpowiedź oba państwa mają nieco czasu. Warto wspomnieć, że zeszłoroczna edycja Malabar odbyła się w listopadzie. Wiele wskazuje na to, że duży wpływ na decyzję Waszyngtonu i New Delhi będzie miała postawa Pekinu, związana m.in. z głośnymi sporami terytorialnymi na wodach Mórz Południowo- i Wschodniochińskiego (Lotniskowiec Liaoning wrócił z ćwiczeń, 2014-01-01, ChRL wysyła myśliwce w pobliże Senkaku, 2013-11-29), a także dalsze losy indyjsko-chińskiej rywalizacji strategicznej na wodach Oceanu Indyjskiego (Po co Indiom okręty desantowe?, 2014-01-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.