Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Boeing pozywa Danię

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 marca 2017

Boeing złożył w Copenhagen District Court pozew przeciwko Ministerstwu Obrony Danii, ponieważ nie odpowiedziało ono na wniosek o dostęp do dokumentów (Request for Insight), które były podstawą oceny ofert w konkursie na nowe myśliwce, mające zastąpić przestarzałe F-16. W czerwcu 2016 rząd w Kopenhadze poinformował, że wybrał ofertę Lockheed Martina, czyli samoloty F-35 Lightning II. Transakcja ma być warta ok. 20 mld koron (ok. 3 mld USD), a 27 samolotów ma zostać dostarczonych w latach 2021-2026.

Samolot wielozadaniowy nowej generacji F-35 Lightning II / Zdjęcie: Lockheed Martin

W duńskim przetargu, który ciągnął się od dekady, Boeing oferował samoloty F/A-18E/F Super Hornet. Swą ofertę złożył także europejski Eurofighter, proponujący Typhoona (Eurofighter w duńskim przetargu, 2011-04-07). Po zakończeniu postępowania, we wrześniu Boeing zwrócił się o dostęp do dokumentów, na podstawie których został dokonany wybór. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu twierdzą, że duńskie ministerstwo obrony nieprawidłowo oceniło koszty eksploatacji oferowanych samolotów. W przypadku F-35 oszacowano je na 56 mld koron, a dla F/A-18 na aż 78 mld koron.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Danii twierdzą, że koncern nie dość precyzyjnie wskazał, jakie dokumenty chciałby otrzymać (Kopenhaga wybiera F-35, 2016-05-12). Boeing z kolei podkreśla, że przez pół roku nie uzyskał od Duńczyków żadnego dokumentu, a sprawa jest zbyt poważna, bo może wpływać na inne postępowania przetargowe, realizowane lub planowane przez inne państwa. – Ocena duńskich urzędników jest pełna podstawowych błędów, które mogą dać mylne wrażenie na temat możliwości i kosztów eksploatacji oferowanych samolotów – powiedziała Debbie Rubb, wiceprezes Boeing Global Strike.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.