Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kopenhaga wybiera F-35

Lotnictwo wojskowe, 12 maja 2016

Rząd Danii zarekomendował zakup samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II.

Dania zamierza nabyć 27 wielozadaniowych F-35A, za ok. 12 mld zł / Zdjęcie: US Air Force

Premier Danii Lars Loekke Rasmussen poinformował dziś, że kierowany przez niego rząd zarekomendował zakup 27 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Lightning II jako następców F-16A/B używanych obecnie przez Flyvevåbnet (królewskie wojska lotnicze). Nieoficjalnie już kilkanaście dni temu mówiono, że Kopenhaga dokona takiego właśnie wyboru (Dania wybrała F-35?, 2016-04-29).

Dostawy F-35A mają być zrealizowane w l. 2021-2027. Koszt zakupu szacowany jest na co najmniej 20 mld DKK (ok. 12 mld zł). Całkowity koszt eksploatacji oblicza się na ok. 56 mld DKK (33,3 mld zł). Całkowita zdolność operacyjna duńskich F-35A ma zostać zgłoszona w 2027. Samoloty mają pozostać w służbie przez 30 lat.

W ostatecznej rozgrywce udział wzięły także Boeing F/A-18F Super Hornet i Eurofighter. Eksperci oceniający samoloty brali pod uwagę aspekty strategiczne, wojskowe, ekonomiczne i przemysłowe. F-35A zwyciężył we wszystkich kategoriach, a Eurofighter pokonał Super Horneta jedynie pod względem aspektów strategicznych (Hipoksja pilotów USN i USMC , 2016-05-10, Porozumienie w sprawie Eurofighterów, 2016-04-06, Dodatkowe eskadry Typhoonów RAF, 2016-04-05).

Co warte uwagi, koszty eksploatacji F-35A okazały się najniższe, ponieważ obliczeniowa trwałość użytkowa jego płatowca to 8 tys. h, a pozostałych konkurentów – 6 tys. h lotu. Analiza zdolności bojowych wykazała, że do wykonania takich samych zadań bojowych Flyvevåbnet potrzebować będą 38 F/A-18F lub 34 Eurofightery albo 28 F-35A (Tankowanie po holendersku, 2016-04-11, F-35A będą stacjonować na Alasce, 2016-04-05).

Opinia publiczna ma teraz 30 dni na złożenie wszelkich zapytań i komentarzy dotyczących rekomendacji. W ich wyniku może ulec zmianie liczba samolotów, jakie zostaną zakupione dla Flyvevåbnet. Jak donosi agencja Altinget na podstawie przeprowadzonych sondaży, aż 59% Duńczyków jest przeciwnych decyzji o nabyciu nowych samolotów bojowych. Ostateczny głos w tej kwestii należy do parlamentu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.