Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie w sprawie Eurofighterów

Lotnictwo wojskowe, 06 kwietnia 2016

Kuwejt i Włochy podpisały ostateczną umowę w sprawie sprzedaży samolotów wielozadaniowych Eurofighter.

Wojska lotnicze Kuwejtu będą 8. użytkownikiem samolotów wielozadaniowych Eurofighter / Rysunek: Eurofighter

Po wielomiesięcznych negocjacjach wicepremier i minister obrony Kataru gen. Khaled Al Jarrah Al Sabah i prezes koncernu Finmeccanica Mauro Moretti podpisali wczoraj finalną umowę w sprawie zakupu przez Arabów samolotów wielozadaniowych Eurofighter. Świadkiem ceremonii była minister obrony Włoch Roberta Pinotii (Kuwejt kupił Eurofightery , 2015-09-14).

Umowa, której wartość szacowana jest na 7,957 mld euro (33,8 mld zł), zakłada dostarczenie Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya (wojskom lotniczym Kuwejtu) 22 jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych Eurofighterów, pochodzących z 3. transzy produkcyjnej, wyposażonych w radiolokatory Captor E-Scan z anteną fazowaną (Fundusze na Captor E-Scan, 2014-11-20). Włosi zapewnią także szkolenie kuwejckich pilotów i personelu obsługowego, wsparcie logistyczne i eksploatacyjne i wezmą udział w modernizacji infrastruktury naziemnej, niezbędnej do użytkowania samolotów.

Wszystkie samoloty zostaną zmontowane we Włoszech. Pierwsze 2 Eurofightery trafią do Kuwejtu w ostatnim kwartale 2019. Dostawy zakończą się w 2022. Przewiduje się, że samoloty pozostaną w służbie do 2050.

Kuwejt stał się 8. nabywcą Eurofighterów. Ponad 470 samolotów tego typu znajduje się w wyposażeniu wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, W. Brytanii (Dodatkowe eskadry Typhoonów RAF, 2016-04-05) i Włoch (Włoskie Eurofightery na Red Flag, 2016-03-11). Na dostawę Eurofighterów oczekuje Oman. Ich montaż końcowy już się rozpoczął w zakładach BAE Systems w Warton.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.