Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Raptory w Katarze

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 lipca 2019

Dowództwo US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki), przebazowało, po raz pierwszy w historii, samoloty wielozadaniowe samoloty bojowe F-22A Raptor do Kataru. Jak donosi portal The Aviaitionist, do Azji wysłano 12 F-22A ze składu 149th Fighter Squadron (eskadry myśliwskiej) 192nd Fighter Wing (Skrzydła Myśliwskiego) Gwardii Narodowej Wirginii, stacjonujących w  Joint Base Langley-Eustis.

Raptory pojawiły się w katarskiej bazie Al Udeid po raz pierwszy w historii / Zdjęcie: USAF

25 i 26 czerwca Raptory wylądowały w bazie Moron w Hiszpanii, skąd wyruszyły na Bliski Wschód, w asyście co najmniej 4 tankowców KC-10 i jednego KC-135. Według The Aviaitionist w sobotę zdolnych do lotu było tylko 9 F-22A. Dwa inne wróciły do bazy po starcie, a trzeci w ogóle nie wzbił się w powietrze. Raptory wylądowały w bazie Al Udeid 27 czerwca. Poprzednio kontyngenty wyposażone w samoloty tego typu stacjonowały w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Tri-Lightning nad Morzem Śródziemnym, 2019-06-27, 1000. misja Rafale w operacji Chammal, 2018-07-06, F-22A bombardują Afganistan, 2017-11-22).

Według amerykańskich mediów wysłanie F-22A do Kataru ma związek z niedawnym zestrzeleniem bsl RQ-4 przez Iran. New York Times opublikował informację, że początkowo prezydent Donald Trump wydał rozkaz ataku na cele w Iranie (m.in. stacje radiolokacyjne i baterie zestawów OP), ale ostatecznie odwołał go, gdy okręty były już na pozycjach, a samoloty w powietrzu.

Według oficjalnego oświadczenia US Air Forces Central Military Command F-22A zostały przerzucone do Kataru aby bronić amerykańskich sił i interesów w regionie. W maju w rejon Zatoki Perskiej wysłano też kilka bombowców B-52H.

Al Udeid jest jedną z najważniejszych amerykańskich baz na Bliskim Wschodzie. Stacjonuje w niej ponad 11 tys. żołnierzy i 100 samolotów sił koalicji. Operuje z niej także większość tankowców. Docelowo mają tam bazować także samoloty wielozadaniowe F-15QA miejscowych wojsk lotniczych (Podano terminy dostaw F-15QA, 2018-11-27).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.