Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Sharklety w Ameryce Łacińskiej

Lotnictwo cywilne, 13 lutego 2013

Kolumbijska Avianca stała się pierwszym południowoamerykańskim przewoźnikiem, wykorzystującym samoloty pasażerskie Airbus A320 wyposażone w końcówki skrzydeł nowego typu.

Nowy Airbus A320 będzie eksploatowany na istniejących już trasach krajowych i regionalnych / Rysunek: Airbus

Uroczystość przekazania odbiorcy nowego A320 miała miejsce przed kilkoma dniami na terenie jednego z centrów Airbusa w Tuluzie. Maszyna jest napędzana silnikami CFM56 i wyposażona w nowe końcówki skrzydeł typu Sharklet. Pozwolą one przewoźnikowi na zmniejszenie zużycia paliwa, w sprzyjających warunkach nawet o 4%.To z kolei przełoży się na zwiększenie zasięgu lotu o blisko 200 km lub masy użytecznej o 450 kg.

Avianca jest pierwszym południowoamerykańskim przewoźnikiem wprowadzającym do służby A320 z Sharkletami. Przekazanie maszyny Kolumbijczykom poprzedzone zostało podobnymi uroczystościami w wydaniu linii lotniczych z Indii (Pierwsze Sharklety w Indiach, 2013-01-29) oraz Filipin (Pierwsze Sharklety na Filipinach, 2013-01-21). Pierwszym na świecie odbiorcą nowych końcówek skrzydeł europejskiego producenta była jednak malezyjska AirAsia (Pierwsze Sharklety dla AirAsia, 2012-12-24).

Niedawna uroczystość potwierdza bliskie relacje kolumbijskiego przewoźnika z Airbusem. Współtworzony przez niego holding AviancaTaca eksploatuje obecnie ponad 100 samolotów europejskiego producenta, w tym aż 98 rodziny A320. Kolumbijczycy oczekują także dostaw kolejnych 74 maszyn. W większości są to modele rodziny A320 (zarówno w obecnej jak i nowej wersji silnikowej). Mniejszą grupę będą stanowić turbośmigłowe ATR 72 zamówione pod koniec 2012 (AviancaTaca zamawia ATR 72-600, 2012-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra