Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Baza w Tańdźawur otwarta

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 maja 2013

Wczoraj Indie oficjalnie otworzyły bazę wojsk lotniczych w Tańdźawur na południu kraju. Na jej terenie ma w przyszłości stacjonować eskadra myśliwców Su-30MKI.

Minister obrony Indii, A.K. Antony (pierwszy z prawej) oraz marszałek lotnictwa Norman A.K. Browne (obok) w czasie wczorajszej uroczystości otwarcia bazy wojsk lotniczych w Tańdźawur w stanie Tamilnadu. Wydarzenie uświetnił symboliczny przelot pary Su-30MKI nad terenem lotniska. Po jej utworzeniu, dowództwo nad eskadrą myśliwców, pierwszą zlokalizowaną na dalekim południu Indii, przejmie południowe dowództwo wojsk lotniczych / Zdjęcie: The New Indian Express

Zapowiedź uruchomienia instalacji w Tańdźawur w południowym stanie Tamilnadu ogłoszona została w połowie miesiąca (Eskadra Su-30MKI w Tańdźawur, 2013-05-15). W przeszłości lotnisko użytkowane było jako cywilny port lotniczy, jednak po jego przejęciu w marcu 1990, resort obrony Indii postanowił przekształcić go w regionalne centrum operacji wojsk lotniczych.

Rozmieszczenie eskadry Su-30MKI w Tańdźawur związane jest rosnącą potrzebą zwiększania obecności wojskowej New Delhi na obszarze Oceanu Indyjskiego, zwłaszcza nad Zatoką Bengalską oraz archipelagiem Andamanów i Nikobarów (Indie na Nikobarach, 2012-07-31). Działania te wymusza wzrost aktywności okrętów marynarki wojennej ChRL w regionie, a także zacieśnianie strategicznej współpracy pomiędzy Pekinem a Islamabadem (ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19, Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08). Czynnik ten skłonił w ostatnim czasie Indie do nawiązania nowych relacji wojskowych z pozostałymi państwami Azji, w tym m.in. z Japonią (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27).

Z planami goszczenia w Tańdźawur eskadry Su-30MKI wiązała się konieczność remontu i częściowej rozbudowy bazy. Główne prace modernizacyjne zakładały m.in. wydłużenie pasa startowego, budowę hangarów, stacji paliw oraz instalację nowoczesnych urządzeń łączności i kontroli lotów. Działania te doprowadziły w ostateczności do zwiększenia obszaru lotniska, zmuszając lokalne władze do wysiedlenia części zamieszkałej najbliżej ludności.

Eskadra 16-18 Su-30MKI rozpoczną służbę w Tańdźawur dopiero w latach 2017-2018. Do tego czasu instalacja będzie gościła operujące z jej terenu samoloty transportowe, śmigłowce oraz bezzałogowe statki latające. W planach New Delhi jest także czasowe bazowanie na terenie lotniska maszyn myśliwskich, mających podkreślać indyjską obecność wojskową w tej części kraju, a także nad wodami północno-wschodniego Oceanu Indyjskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra