Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy NH90 NFH dla Belgii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 sierpnia 2013

Belgijskie siły zbrojne odebrały pierwszy śmigłowiec pokładowy NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter). Wiropłat rozpocznie służbę w 2014.

Wprowadzane przez Belgów do służby NH90 NFH zastąpią obecnie użytkowane Sea Kingi Mk48. Śmigłowce mają stacjonować m.in. na pokładach fregat Leopold I (F930) i Louise-Marie (F931). Do ich zadań należeć będą m.in. misje ratowniczo-poszukiwawcze (SAR) / Zdjęcie: Eurocopter

Uroczystość przekazania śmigłowca Belgom odbyła się wczoraj. Został on zbudowany w niemieckich zakładach Eurocoptera w Donauwörth na południu kraju. W tym samym miejscu doszło też do jego oblotu (Oblot belgijskiego NH90 TTH, 2012-09-21). Przekazany Belgii wiropłat jest pierwszym z czterech, które w przyszłości otrzymać ma marynarka wojenna tego państwa.

Warto przypomnieć, że Bruksela zamówiła też cztery śmigłowce NH90 w konfiguracji TTH (Tactical Transport Helicopter) dla wojsk lądowych. Oblot pierwszego z nich odbył się jeszcze jesienią 2012 (Oblot belgijskiego NH90 TTH, 2012-09-21), a do jego przekazania odbiorcy doszło pod koniec grudnia (Pierwszy NH90 dla Belgii, 2012-12-24).

Belgijskie NH90 NFH dostarczane są w standardzie Step B, co oznacza, że cechują się pełną zdolnością operacyjną (FOC). Teoretycznie więc, wiropłaty mogłyby już rozpocząć służbę. Wcześniej jednak przeprowadzony zostanie program szkolenia ich przyszłych załóg. Pierwsze kursy mają ruszyć w ciągu miesiąca.

Belgowie są piątym odbiorcą NH90 w odmianie morskiej. Wcześniej uczynili to Francuzi (Kolejne NH90 dla Francji, 2012-07-29), Holendrzy (Holenderskie NH90 na wzburzonym morzu, 2012-09-21), Norwegowie (Norweski NH90, 2011-12-05) i Włosi (Włoski pokładowy NH90, 2011-06-25).

Co istotne, belgijskie wiropłaty będą zbliżone do tych holenderskich. Pozwoli to Belgom na wykorzystanie zdobytego przez Holendrów doświadczenia i uwzględnienia płynących z niego wniosków we wdrażanym programie szkoleniowym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.