Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Problem kurdyjskich dezerterów w Iraku

Strategia i polityka, 12 czerwca 2013

Iraccy Kurdowie przejawiają coraz mniejszą ochotę do służby w siłach zbrojnych tego państwa. W ostatnim czasie ponad 1000 żołnierzy postanowiło wypowiedzieć posłuszeństwo władzom w Bagdadzie.

Największym problemem szyickich władz w Bagdadzie są dążenia separatystyczne zlokalizowanej na północy autonomii kurdyjskiej oraz coraz wyraźniejsze tendencje odśrodkowe zamieszkujących zachód kraju sunnitów. Do tej pory podmiotem unifikującym naród były właśnie miejscowe siły bezpieczeństwa / Zdjęcie: US Army

Do zdarzenia doszło w kwietniu, jednak doniesienia na ten temat pojawiły się dopiero w ostatnim czasie. Incydent miał miejsce przy okazji wyzwalania miejscowości Tuz Khurmatu i Sulaiman Bek z rąk sunnickich bojówkarzy. Grupa 1070 kurdyjskich żołnierzy rozmieszczonych w pobliżu 2. z miast odmówiła udziału w walkach z sunnitami, wypowiadając jednocześnie posłuszeństwo zwierzchnikom w Bagdadzie. W ostatnim czasie wojskowi zażądali także podporządkowania ich oddziałom Peszmergów, podległym władzom autonomii kurdyjskiej.

W przeszłości dochodziło już do dezercji Kurdów z irackich sił zbrojnych. Przykładem mogą być podobne zdarzenia w trakcie niedawnych operacji wojskowych, m. in. w Kirkuku i Hawijah. Często dołączali oni do czysto kurdyjskich formacji zbrojnych. Skala zdarzenia z kwietnia oraz jej potencjalne konsekwencje dla stabilności wewnętrznej państwa pozostają jednak bez precedensu.

Potwierdzają one także doniesienia o rosnących podziałach religijno-etnicznych już nie tylko w samym irackim społeczeństwie, lecz także wśród sił bezpieczeństwa. Jest to tym bardziej niebezpieczne, iż to właśnie na policji i wojsku spoczywać ma zadanie zachowania jedności państwa i niedopuszczenia do jego rozłamu (Zaniepokojony Kurdystan, 2012-10-17, Kurdowie przeciwko irackim F-16, 2012-04-23).

Irackie siły bezpieczeństwa są jednak zbyt słabe pod względem wyposażenia oraz wyszkolenia (Samodzielny Irak po 2024, 2011-11-01, Ostatnie Abramsy dla Iraku, 2012-09-03), aby sprostać problemowi rosnącej destabilizacji wewnętrznej państwa (Iracka Al-Kaida przypomniała o sobie , 2013-03-20, Czarny dzień irackich sił bezpieczeństwa, 2013-06-06). Dochodzące do tego zjawisko podziałów strukturalnych, często uniemożliwia realizację zadań stawianych im przez władze państwowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.