Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą

Strategia i polityka, 01 sierpnia 2013

Zamieszkujący północną część Syrii Kurdowie wzmacniają zbrojne milicje w celu ochrony przed coraz częstszymi atakami ze strony ekstremistów muzułmańskich afiliowanych przy al-Kaidzie.

W celu ochrony przed atakami ze strony islamistów, syryjscy Kurdowie stale rozbudowują bojówki Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG). Powstały one w 2011, pierwotnie do walki u boku innych ugrupowań rebelianckich przeciwko siłom reżimu al-Asada / Zdjęcie: Hawar News

Syryjscy Kurdowie coraz częściej padają ofiarą ataków ze strony działających w kraju islamistów powiązanych z al-Kaidą. Głównym zagrożeniem pozostają islamiści z Frontu Obrony Ludności Lewantu (Al-Nusra Front) oraz coraz aktywniejsi w Syrii bojownikcy irackiej filii al-Kaidy, organizacji Islamskie Państwo w Iraku (ISI). Warto zaznaczyć, że ta ostatnia stanowi rosnące zagrożenie także w samym Iraku, organizując krwawe zamachy na szyitów oraz przedstawicieli kontrolowanych przez Bagdad służb bezpieczeństwa (Iracka Al-Kaida przypomniała o sobie , 2013-03-20, Czarny dzień irackich sił bezpieczeństwa, 2013-06-06).

Do najpoważniejszych w ostatnim czasie incydentów związanych z rosnącym konfliktem pomiędzy syryjskimi Kurdami a islamistami zalicza się m.in. zamach na życie Issa Hisso, jednego z przywódców mniejszości kurdyjskiej w tym państwie. Polityk zginął w wyniku wybuchu bomby na terenie miasta Al-Kamiszli w pobliżu granicy z Turcją.

Innym z istotnych wydarzeń, choć bardziej rozłożonym w czasie, są walki toczone przez zwaśnione strony o kontrolę na północnym granicznym miastem Ras al-Ain. W ich wyniku często dochodzi o omyłkowych ostrzałów moździerzowych tureckiego terytorium. W skutek ostatniego z tego typu incydentów śmierć poniosła jedna osoba, a kilkoro innych zostało rannych (Turcja ponownie ostrzelana, 2013-07-27).

Walki pomiędzy islamistami a syryjskimi Kurdami to kolejna odsłona ponad 2-letniego konfliktu wewnętrznego w tym państwie (ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii, 2013-07-26). Początkowo jego podłożem była zbrojna rywalizacja pomiędzy rebeliantami a wojskami reżimu Baszara al-Asada.

Z czasem jednak konflikt zaczął ewoluować i przybierać coraz nowsze formy, w tym m.in. walk pomiędzy samymi rebeliantami oraz wspomnianych starć z zamieszkującymi północ kraju Kurdami. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma zaangażowanie się w wojnę domową wielu podmiotów zewnętrznych, w tym zarówno państwowych jak Irak (Kerry naciska na Irak, 2013-03-25, Irak ponownie oskarżony o wspieranie al-Asada, 2013-03-22), Iran czy Izrael (Syria grozi Izraelowi, 2013-05-31) oraz grup zbrojnych związanych m.in. z libańskim Hezbollahem (Hezbollah organizacją terrorystyczną, 2013-07-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.