Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Syryjscy Kurdowie ogłaszają autonomię

Strategia i polityka, 13 listopada 2013

Przedstawiciele polityczni mniejszości kurdyjskiej w Syrii ogłosili plany utworzenia autonomicznego rządu reprezentującego interesy tej mniejszości etnicznej.

Ogłoszone plany utworzenia autonomii Kurdów w Syrii to jedynie potwierdzenie pewnego stanu faktycznego, mającego miejsce od dłuższego czasu. Od miesięcy bowiem na terenie północnej Syrii funkcjonowały zręby kurdyjskiej państwowości, w tym m.in. posterunki graniczne/policyjne obsadzane przez członków bojówek / Zdjęcie: Al Monitor

Przedstawiciele największej kurdyjskiej partii politycznej w Syrii, Partii Unii Demokratycznej (PYD), ogłosili plany utworzenia zarządzanej przez siebie Autonomii na północy państwa. Nowy twór polityczny miałby zostać podzielony na trzy jednostki administracyjne (kantony). Nosiłby więc znamiona umiarkowanej federacji. Organem ustawodawczym miałoby stać się zgromadzenie parlamentarne, składające się z demokratycznie wybieranych 82 członków.

Ogłoszone przez PYD zamiary mają charakter deklaratywny. Nie stanowią więc przedmiotu negocjacji z pozostającym formalnie u władzy reżimem w Damaszku, ani też z walczącymi z nim rebeliantami. Według oficjalnego stanowiska syryjskich Kurdów, Autonomia zostanie utworzona na czas trwania wojny domowej. Tajemnicą poliszynela są jednak plany jej dalszego funkcjonowania także po zakończeniu działań wojennych, bez względu na to, kto okaże się ostatecznym wygranym.

Powstanie kurdyjskiej Autonomii w Syrii to wynik nałożenia się na siebie kilku czynników. Stanowi to przede wszystkim potwierdzenie świadomości politycznej Kurdów oraz chęci stanowienia przez nich własnego prawa i częściowej państwowości. Jako taki, omawiany fakt jest tożsamy z działaniami mniejszości kurdyjskiej w Iraku.

Nowopowstała Autonomia stanowi też odpowiedź na wydarzenia ostatnich miesięcy, kiedy to walczący z reżimem Baszara al-Asada rebelianci, obrócili się przeciwko zamieszkującym północ kraju Kurdom (115 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-10-01). Ci, nie pozostając dłużni, odpowiedzieli zbrojnie, tworząc liczne bojówki, chroniące zamieszkiwane przez siebie tereny (Syryjscy Kurdowie walczą z al-Kaidą, 2013-08-01, Starcia przy granicy z Irakiem, 2013-10-25).

Utworzenie omawianego ciała politycznego to duży problem dla władz w Ankarze (Kurdowie powrócą do Turcji?, 2013-10-28, Kurdowie wstrzymali odwrót z Turcji, 2013-09-10) i Bagdadzie (Problem kurdyjskich dezerterów w Iraku, 2013-06-12). Zarówno bowiem Turcy, jak i Irakijczycy od lat ścierają się z rosnącymi ambicjami politycznymi lokalnych Kurdów. Autonomia kurdyjska w Syrii może stanowić więc czynnik inicjujący nową falę politycznego poruszenia Kurdów w całym regionie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.