Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

L'Adroit przeciw piratom

Marynarka wojenna, 05 kwietnia 2015

Francuski eksperymentalny okręt patrolowy, L'Adroit, rozpoczął miesięczną misję antypiracką w pobliżu wschodniego wybrzeża Afryki.

Francuski eksperymentalny okręt patrolowy, L'Adroit, rozpoczął miesięczną misję antypiracką przy wschodnim wybrzeżu Afryki. Zbudowany w latach 2010-2011 okręt ma 87 m długości i 11,7 m szerokości. Wypiera 1500 t. Rozwija prędkość 21 w. Zasięg maksymalny, przy prędkości marszowej 12 w., wynosi 14 800 km. Autonomiczność obliczana jest na 30 dni. Załogę stanowi 32 oficerów i marynarzy. Jednostka może przyjąć na pokład 29 żołnierzy lub rozbitków. Na uzbrojenie składa się 20-mm działo morskie oraz 2 12,7-mm wkm / Zdjęcie: MO Francji

Od 30 marca L'Adroit bierze udział w wielonarodowej unijnej operacji antypirackiej, Atalanta (Skeldar bierze udział w Atalancie, 2013-11-13). Okręt odpowiada za patrolowanie wód okalających wschodnie wybrzeża Afryki. Jednostka ochrania cywilne statki handlowe, idące szlakami morskimi, wiodącymi między Rogiem Afryki a Madagaskarem.  

Misja francuskiego okrętu patrolowego zakończy się 30 kwietnia. Przez następne trzy miesiące jednostka będzie stacjonować na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Francji, na Francuskich Terytoriach Południowych i Antarktycznych.  

Rozpoczęta przed kilkoma dniami misja jest kolejnym etapem akcji marketingowej DCNS. Francuski producent zaprojektował i zbudował L'Adroit z własnych środków. Jednostka powstała w latach 2010-2011 (Próby L’Adroit, 2011-08-01). W 2012 rozpoczęła służbę w Marine Nationale (marynarce wojennej Francji, L’Adroit w służbie, 2012-03-23).  

Eksploatacja jednostki przez marynarkę wojenną Francji ma pozwolić na wykrycie ewentualnych błędów i/lub usterek oraz ich wyeliminowanie. Doświadczenia nabyte podczas służby w Marine Nationale pozwolą na sprawdzenie rzeczywistego potencjału operacyjnego okrętu, co będzie miało kluczowe znaczenie dla szans eksportowych jednostki.  

W minionych latach DCNS wielokrotnie informowało o zainteresowaniu L'Adroit ze strony potencjalnych klientów. Największych szans eksportowych francuski producent upatrywał dotąd wśród państw Afryki oraz w Azji, które mają bogate doświadczenie w budowie i eksploatacji francuskich jednostek nawodnych (LIMA 2015: Kongsberg uzbroi malezyjskie fregaty, 2015-03-20, Kilka szczegółów egipskiej transakcji , 2015-03-16). Prowadzone rozmowy oraz promocja okrętu na licznych targach i imprezach wojskowych nie przełożyły się dotąd jednak na sukces rynkowy.  

Okręt traktowany jest też przez Marine Nationale i DCNS jako doskonała platforma testowa dla nowych typów uzbrojenia i wyposażenia pokładowego. Pod koniec grudnia 2013 Francuzi testowali na pokładzie L'Adroit bezzałogowy śmigłowiec Camcopter S-100 od austriackiego Schiebela (Francuzi znów testują S-100, 2013-12-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra