Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lądowa VL MICA w Omanie

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, 05 grudnia 2012

Przedstawiciele MBDA poinformowali wczoraj o ćwiczebnym odpaleniu pocisku VL MICA przez operacyjną jednostkę przeciwlotniczą Omanu. To pierwsze oficjalne potwierdzenie eksportowej sprzedaży lądowej odmiany zestawu.

Zdjęcie: MBDA

Francuski producent podał informację z ogromnym opóźnieniem. Ćwiczenia jednostki przeciwlotniczej Gwardii Królewskiej Omanu odbyły się bowiem 24 sierpnia 2012. W ich trakcie z poligonu rakietowego Abeer odpalono pocisk VL MICA, który zniszczył bezzałogowy cel Atarid w odległości 14 km od wyrzutni. Jednocześnie podano, że zestaw dopełnia trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna Cassidian TRML-3D oraz skonfigurowany w Omanie system dowodzenia i łączności.

Wspomniane opóźnienie nie dotyczy wyłącznie faktu przeprowadzenia ćwiczeń, ale utrzymywania w tajemnicy – przez przynajmniej kilka lat – realizacji pierwszego zagranicznego zamówienia na dostawy lądowej wersji zestawu VL MICA (MICA obrony wybrzeża, 2009-07-16; MICA przeciwko pociskom samosterującym, 2011-04-15). Do tej pory informowano jedynie o sprzedaży standardowych pocisków lotniczych (2,4 mld USD na modernizację indyjskich Mirage, 2011-05-19) oraz odmiany morskiej. Wiadomo, że tą ostatnią zamówiła marynarka wojenna Omanu w 2007 dla budowanych przez BAE Systems korwet typu Charif (Khareef).

Znamienne, że nawet teraz nie ujawniono szczegółów transakcji, w tym jej wartości, liczby zamówionych wyrzutni i pocisków czy terminów dostaw. Możliwe jest nawet, że Oman nie jest jedynym odbiorcą VL MICA w odmianie dla wojsk lądowych. Przedstawiciele MBDA dawali w przeszłości do zrozumienia, że wiele umów zawieranych na Bliskim Wschodzie ma charakter niejawny. Pewną wskazówką może być przy tym fakt, że pociski rodziny MICA zamówiły w tym rejonie także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar.

Lądowe zestawy VL MICA są wstępnie oferowane przez MBDA Polsce, jako element modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej naszego kraju. Są one dopełnieniem zestawów średniego zasięgu SAMP/T, wykorzystujących pociski Aster 30 (O Tarczy Polski w Senacie RP, 2012-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra