Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lądowa VL MICA w Omanie

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, 05 grudnia 2012

Przedstawiciele MBDA poinformowali wczoraj o ćwiczebnym odpaleniu pocisku VL MICA przez operacyjną jednostkę przeciwlotniczą Omanu. To pierwsze oficjalne potwierdzenie eksportowej sprzedaży lądowej odmiany zestawu.

Zdjęcie: MBDA

Francuski producent podał informację z ogromnym opóźnieniem. Ćwiczenia jednostki przeciwlotniczej Gwardii Królewskiej Omanu odbyły się bowiem 24 sierpnia 2012. W ich trakcie z poligonu rakietowego Abeer odpalono pocisk VL MICA, który zniszczył bezzałogowy cel Atarid w odległości 14 km od wyrzutni. Jednocześnie podano, że zestaw dopełnia trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna Cassidian TRML-3D oraz skonfigurowany w Omanie system dowodzenia i łączności.

Wspomniane opóźnienie nie dotyczy wyłącznie faktu przeprowadzenia ćwiczeń, ale utrzymywania w tajemnicy – przez przynajmniej kilka lat – realizacji pierwszego zagranicznego zamówienia na dostawy lądowej wersji zestawu VL MICA (MICA obrony wybrzeża, 2009-07-16; MICA przeciwko pociskom samosterującym, 2011-04-15). Do tej pory informowano jedynie o sprzedaży standardowych pocisków lotniczych (2,4 mld USD na modernizację indyjskich Mirage, 2011-05-19) oraz odmiany morskiej. Wiadomo, że tą ostatnią zamówiła marynarka wojenna Omanu w 2007 dla budowanych przez BAE Systems korwet typu Charif (Khareef).

Znamienne, że nawet teraz nie ujawniono szczegółów transakcji, w tym jej wartości, liczby zamówionych wyrzutni i pocisków czy terminów dostaw. Możliwe jest nawet, że Oman nie jest jedynym odbiorcą VL MICA w odmianie dla wojsk lądowych. Przedstawiciele MBDA dawali w przeszłości do zrozumienia, że wiele umów zawieranych na Bliskim Wschodzie ma charakter niejawny. Pewną wskazówką może być przy tym fakt, że pociski rodziny MICA zamówiły w tym rejonie także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar.

Lądowe zestawy VL MICA są wstępnie oferowane przez MBDA Polsce, jako element modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej naszego kraju. Są one dopełnieniem zestawów średniego zasięgu SAMP/T, wykorzystujących pociski Aster 30 (O Tarczy Polski w Senacie RP, 2012-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.