Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zestrzelono iracki śmigłowiec

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 02 października 2013

Śmigłowiec wojsk lądowych Iraku został zestrzelony w trakcie prowadzenia operacji wojskowej przeciwko ekstremistom. Śmierć poniosły wszystkie znajdujące się na pokładzie wiropłata osoby.

Zestrzelony śmigłowiec to najprawdopodobniej Eurocopter EC635. Irackie wojska lądowe mają na stanie 22 wiropłaty tego typu / Zdjęcie: Global Military Review

Do zdarzenia doszło dzisiaj w pobliżu miasta Bajdżi, na terenie zdominowanej przez sunnitów centralnej prowincji Salah Ad-Din. Według dostępnych informacji, para śmigłowców lotnictwa wojsk lądowych Iraku miała wspierać oddziały w operacji zwalczania lokalnych bojówek ekstremistów.

Jeden z wiropłatów miał zostać zestrzelony, najprawdopodobniej przy użyciu ręcznej wyrzutni pocisków ziemia-powietrze. W wyniku zdarzenia śmierć ponieśli wszyscy znajdujący się na jego pokładzie: 2 lotnicy i 2 żołnierze wojsk lądowych.

Nie wiadomo, który z irackich śmigłowców został zestrzelony. Najprawdopodobniej był to jeden z Eurocopterów EC635, używanych przez siły zbrojne tego państwa od 2011 (Dostawy irackich Eurocopterów, 2011-01-25, Eurocoptery do Iraku, 2009-03-26). Wiropłaty tego typu często angażowane są w operacje wojskowe przeciwko ekstremistom.

Dzisiejsza operacja wymierzona była przeciwko ekstremistom najprawdopodobniej powiązanym z iracką filią al-Kaidy, organizacją Islamskie Państwo w Iraku (ISI). ISI odpowiedzialna jest za serię krwawych zamachów terrorystycznych oraz ataków na członków sił bezpieczeństwa, które od miesięcy regularnie wstrząsają całym krajem (Eskalacja przemocy w Iraku , 2013-10-01, Kolejny krwawy miesiąc w Iraku, 2013-09-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.